عوارض قرص‌های ضد بارداری + عکس

18:24 - 1399/12/05
قرص های ضد بارداری یا جلوگیری از حامگی روی سیکل های ماهیانه‌ی خانم ها تاثیرات مثبت و منفی میگذارد.
قرص های ضد بارداری

عوارض قرص‌های ضد بارداری + عکس17

قرص های ضد بارداری یکی از پر مصرف ترین قرص ها محسوب می گردد اما آیا از عوارض و مصرف خودسرانه این قرص ها چیزی می دانید

خیلی از خانم ها و دختران از قرص های ضد بارداری برای جلوگیری از کاهش درد قاعدگی و یا متوقف کردن آن استفاده می کنند اما آیا می دانید استفاده طولانی مدت از آن چه عوارضی برای سلامت رحم و سلامت بارداری دارد باید بدانید که هیچ قرصی را نباید خودسرانه مصرف و یا قطع کرد در این مطلب از پرشین وی رابطه قرص ضد بارداری و پریود را خواهیم گفت

قرص ضد بارداری و پریود

در مورد اثرات قرص های ضد بارداری و محاسن و معایب آن صحبت کردید و گفتید که این قرص ها به صورت دوره ای مصرف میشوند، یعنی شخص برای ۲۱ روز روزی یک قرص مصرف می کند و در هفته چهارم هیچ قرصی مصرف نمی کند.

و گفتید که اگر خانمها تمام ۲۸ روز را قرص بخورند، دیگر دچار خونریزی نمی شوند و پریودی در کار نخواهد بود. حال سئوال این است:

آیا نداشتن پریود ضرر و زیان دارد؟

دکتر بیژن پردیس: خیلی از امراض جدی باعث قطع عادت ماهانه می شوند. اما قطع پریود لزوما به معنای بیماری خاصی قرص ضد بارداری و پریود نیست. برای همین الان خیلی از خانم ها به صورت مداوم از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند و دیگر مشکل خونریزی ندارند.

‌ میزان اثربخشی قرص ضد بارداری چقدر است؟

دکتر بیژن پردیس:اگر به طور مرتب مصرف شود ۷/۹۹ درصد موثر است که این ایده آل است.

اما اشخاص گاهی فراموش می کنند که قرص را بخورند. بنابراین در واقعیت میزان موثر بودن آن ۹۲ درصد بوده است. برتری دیگر این تکنیک این است که برگشت پذیر است، قرص ضد بارداری و پریود یعنی هرگاه قطع شود بعد از مدتی شخص می تواند حامله شود.

یک سری محاسن دیگر هم (غیر از بارداری) دارد. مثلا اشخاصی که پریود آنها نامنظم است، قرص ضدبارداری به عنوان دارو به آنها تجویز می شود.

مثلا در بعضی از دختران نوجوان و یا در خانم ها در سنین قبل از یائسگی نظم خونریزی ها به هم می خورد و تخمک ها ممکن است به صورت مرتب رها نشوند و پریود نامرتب باشد. در این صورت قرص ضد بارداری می تواند به آنها تجویز شود.

درد زیر شکم به هنگام پریود از مشکلات دیگر خانمها است. اگر این درد پریود شدت زیادی داشته باشد، باید معاینات لازم صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که بیماری دیگری در کار نیست و در این صورت قرص ضد بارداری به آنها تجویز می شود. از اثرات مثبت دیگر این قرصها بالا رفتن تراکم استخوانهاست.

عوارض قرص‌های ضد بارداری + عکس18

قرص‌های ضدبارداری با کاهش‌دادن ضخامت جدار رحم، مانع خونریزی می‌شوند

حسن دیگر در بعضی از خانمها که دچار موهای زائد و یا جوش های غرور جوانی می شوند، استفاده از بعضی از قرص های ضد بارداری باعث کمتر شدن موهای زائد بدن و جوش های غرور جوانی می شود.

یکی دیگر از فوائد آن این است که کسانی که از این قرص ها استفاده می کنند خطر سرطان تخمدان در آنها کمتر می شود، زیرا تخمدان ها از فعالیت می افتند.

همینطور سرطان دیواره رحم و شاید بعضی دیگر از سرطان ها مثل سرطان دیواره رحم و شاید بعضی دیگر از سرطان ها مثل سر طان روده و سرطان مقعد هم می تواند کمتر شود.

همچنین می تواند باعث کاهش کیست های درون تخمدان شود.

همینطور تحولات خلقی و ناهنجاری های رفتاری خانمها که در ایام پریود پیدا می کنند، کاهش می یابد.

اثرات ثانویه و خطرات قرصهای ضد بارداری چیست؟

دکتر بیژن پردیس: در دهه های اخیر و در نسل های جدیدتر این قرصها میزان ایستروژن پایین آمده است. این قرصها ترکیبی از دو هورمون زیر هستند:

‌‌‌‌‌Estrogen & Progestin

پایین آمدن مقدار ایستروژن در این قرصها باعث می شود که خیلی از اثرات ثانویه این قرصها کم شود. ولی با کم شدن غلظت ایستروژن درصد خانم هایی که دچار خونریزی های مقطعی ‌ Spottingدر میانه سیکل خود می شوند بیشتر می شود. اما حالت تهوع و سردرد کمتر می شود.

عوارض قرص‌های ضد بارداری + عکس5

مصرف مداوم این قرص‌ها باعث ناباروری می‌شود

مهمترین آثار منفی آن، لخته شدن خون در سیاهرگ های پا است که می تواند برود و به رگ های ریه برسد و مرگ آور شود.

اشخاصی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند سه تا چهار برابر بیشتر از دیگران دچار این حالت می شوند. در ازای ده هزار نفری که از این قرصها استفاده می کنند یک نفر در سال دچار لخته شدن خون می شود. عده ای گفته اند که استفاده از این قرصها خطر سکته قلبی یا مغزی را زیاد می کند، اما در خانم هایی که سالم هستند این خطرات ثابت نشده.

تاثیر قرص ضد بارداری بر سرطان سینه

قرص ضدبارداری سرطان سینه را چطور؟ آیا ریسک این سرطان را بیشتر می کند؟

دکتر بیژن پردیس:بله ریسک سرطان سینه را چهار درصد اضافه می کند.

ریسک سرطان سینه در خانمها ده درصد است. اما این قرصها این میزان را از ده درصد به چهارده درصد می رسانند.

‌ آیا چاقی ایجاد می کند؟

خیلی ها می گویند که این قرصها سبب اضافه وزن می شود. بله، ۲۰ درصد اشخاص دچار اضافه وزن می شوند. برای استفاده از این قرصها محدودیت زمانی وجود ندارد و می توانند سالهای سال از آن استفاده کنند.این قرصها قابلیت بچه دار شدن شخص در آینده را تهدید نمی کند.

برای خانم هایی که بالا‌ی ۳۵ سال هستند و سالم هستند و سیگار هم نمی کشند، قرص های ضد بارداری می توانند بسیار بی خطر قرص ضد بارداری و پریود باشند.

تصور غلط دیگر این است که اگر شخص قرص های ضد بارداری را در زمان حاملگی به صورت ناخواسته بخورد، بچه ناهنجار به دنیا قرص ضد بارداری و پریود می آید. این اشتباه است و چنین خطری وجود ندارد.

بیشتر بدانید قرص ضدبارداری چه تاثیری در کاهش لکه‌بینی دارد؟

قرص‌های ضدبارداری با کاهش‌دادن ضخامت جدار رحم، مانع خونریزی می‌شوند و تا زمانی که فرد به مصرف قرص ادامه دهد، دچار لکه‌بینی و عادت ماهیانه نخواهد شد. از سوی دیگر مصرف مداوم این قرص‌ها باعث ناباروری می‌شود. استفاده از قرص‌ ضدبارداری قبل از بارداری اول بسیار خطرناک است و احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. درواقع با مصرف‌طولانی مدت، هورمون‌های موجود در قرص‌ها باعث اختلال در کارکرد هیپوفیز می‌شود و این اختلال مانع مصرف تخمک‌گذاری و بارداری خواهد شد.