رابطه‌ی درد سینه با سرطان + عکس

18:53 - 1399/12/05
سرطان سینه، سالانه بسیاری از زنان را درگیر خود می‌کند ولی اگر سریع تشخیص داده شود به راحتی درمان می‌شود.
رابطه‌ی درد سینه با سرطان

رابطه‌ی درد سینه با سرطان + عکس18

درد سینه در زنان می تواند دلایل متعددی داشته باشد و در اغلب مواد نشان دهنده سرطان سینه نیست

با افزایش استروژن در دوران بلوغ سینه ها رشد می کنند. در طول چرخه قاعدگی هورمون های مختلفی باعث ایجد تغییر در بافت سینه می شوند که میتواند منجر به درد سینه یا ناراحتی در بعضی از خانم ها شود. با این که سینه ها به طور معمول در معرض صدمه نیستند ولی درد سینه در زنان شایع است. درد سینه یا ماستالژیا ( به انگلیسی : mastalgia ) مشکلی شایع بین زنان است. این درد معمولا به دو دسته مربوط به چرخه قاعدگی و غیر مربوط تقسیم می شود.

انواع درد سینه در زنان

درد چرخه ای به معنای این است که با چرخه قاعدگی مرتبط است و معمولا نزدیک به قاعدگی شروع شده و با شروع قاعدگی یا بعد از آن فروکش می کند.

درد غیر چرخه ای می تواند دلایل زیاد از جمله آسیب به پستان داشته باشد. گاهی اوقات این درد به جای خود پستان در عضلات و بافتهای زیر و اطراف پستان ایجاد می شود. درد غیر چرخه ای معمولا شیوع کمتری داشته و شناسایی علل آن سخت تر است.

ماستالژی می تواند از درد شدید تا سوزن سوزن شدن خفیف باشد. برخی خانم ها ممکن است حساسیت پستان یا پر شدن بیش از حد معمول آن را تجربه کنند.

درد سینه چرخه ای : به وضوح با چرخه قاعدگی در ارتباط است ، به شکل درد ساکن ، سنگین و تیر کشنده توصیف می شود. اغلب روی هر دو سینه اثر می گذارد به خصوص بالا و بخش بیرونی و گاهی تا زیر بازو ادامه دارد. به مرود در طول دو هفته نزدیک به پریود شروع شده و بعد از پریود از بین می رود. همراه با تورم یا برجستگی روی سینه است.

درد سینه غیر چرخه ای: ربطی به قاعدگی ندارد. معمولا به عنوان تنگی و سوزش توصیف می شود، ثابت یا متناوب است، معمولا یک سینه را درگیر میکند، در یک نقطه متمرکز است ولی ممکن است در طول زمان گسترش پیدا کند. معمولا بعد از یائسگی دیده می شود.

دلایل درد سینه

درد سینه میتواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. دو مورد از شایع ترین آن ها نوسانات هورمونی و سینه های فیبروکیستیک ( دارای برآمدگی ) است.

درد سینه در اثر نوسانات هورمونی

چرخه قاعدگی یک زن باعث نوسانات هورمونی استروژن و پروژسترون می شود. این دو هورمون می توانند باعث ایجاد تورم ، برجستگی و گاهی اوقات درد در سینه ها شوند. برخی زنان با افزایش سن و افزایش حساسیت تغییر هورمون ها دردهای شدیدتری را گزارش می کنند. گاهی اوقات زنان بعد از یائسگی دیگر درد سینه مرتبط با تغییرات هورمونی را تجربه نمی کنند.

اگر درد سینه به دلیل نوسانات هورمونی باشد معمولا دو تا سه روز قبل از پریود شدیدتر شده و با شروع پریود از بین می رود. در برخی افراد درد سینه در طول قاعدگی هم ادامه دارد.

برای تشخیص ارتباط درد سینه با شروع پریود زمان شروع درد و شروع پریود خود را هر ماه یادداشت کنید تا الگوی آن را پیدا کنید. درد سینه های مرتبط با نوسانات هورمونی معمولا در دوران بلوغ، بارداری و یائسگی شدیدتر است.

درد سینه در بارداری

تغییرات هورمونی بارداری در هفته های اول می تواند منجر به تورم و حساسیت سینه ها و بیرون زدن نوک سینه ها شود. درد سینه یکی از علایم اولیه بارداری است.

برخی خانم ها در بارداری درد سینه را تجربه می کنند به خصوص در هفته های اول بارداری که علت آن همان تغییرات هورمونی و افزایش استروژن و پروژسترون در بدن است که می تواند منجر به تورم ، درد سوزش یا حساسیت به لمس سینه ها شود.

این مشکل معمولا از هفته سوم و چهارم بارداری شروع می شود و می تواند از علایم اولیه بارداری محسوب شود.

برخی خانم ها همراه با درد افزایش یک تا دو سایز سینه را در بارداری تجربه میکنند بنابراین به دلیل کشیده شدن پوست سینه علاوه بر درد احساس خارش نیز دارند که بهتر است برای کاهش آن از کرم های لیفتینگ مخصوص سینه یا از لوسیون های آبرسان روزی ۲ بار استفاده کنید.

کیست سینه

با افزایش سن سینه ها دچار تغییراتی می شوند. بافت سینه با چربی جایگزین می شود. یکی از عوارض جانبی این تغییر افزایش احتمال بوجود آمدن کیست و بافت فیبری است که به نام بافت فیبروکیستیک شناخته می شوند. با این که سینه های فیبروکیستیک در اغلب موارد دردی ندارند و نیازی به نگرانی نیست ولی ممکن است حالت برآمدگی در نقاط مختلف سینه دیده شده و حساسیت سینه ها بیشتر شود. کیست ها معمولا در بخش بالایی و بیرونی سینه ایجاد می شوند که نزدیک به زمان قاعدگی شما اندازه بزرگتری پیدا می کنند.

رژیم غذایی و درد سینه

رژیم غذایی ناسالم به خصوص اگر حاوی چربی زیاد و کربوهیدرات های تصفیه شده زیاد باشد احتمال درد سینه در شما را افزایش میدهد.

ورزش و حرکات فوق برنامه

گاهی اوقات درد پستان شما ربطی به بافت پستان ندارد بلکه به دلیل تحریک عضلات قفسه سینه بازوها یا پشت است. اگر درگیر فعالیت هایی از قبیل قایق رانی ، ورزش با وزنه ، بیل زدن ، شنا یا هر حرکت خارج از برنامه ای که به عضلات بازوها ، زیر بغل و قفسه سینه فشار وارد کند می تواند منجر به احساس درد شود. این درد نگرانی نداشته و بعد از سه تا چهار روز خود به خود از بین می رود.

اندازه سینه

اگر اندازه سینه شما بزرگ تر از حد معمولا باشد یا تناسبی با لباس زیری که استفاده می کنید نداشته باشند یا راحت در لباس زیر قرار نگرفته باشند می تواند باعث ایجاد درد در سینه ، گردن و شانه ها شود.

جراحی سینه

اگر روی سینه های خود جراحی انجام داده باشید پس از بهبود برش ها درد ناشی از تشکیل بافت اسکار زیر پوست می تواند طولانی شود.

داروهایی که باعث درد سینه می شوند

داروهای ضد افسردگی ، هورمون درمانی، آنتی بیوتیک ها و داروهای بیماری قلبی همه می توانند در درد سینه نقش داشته باشند. بدون مشورت پزشک این داروها را قطع نکنید و در صورت لزوم از او بخواهید دارویی مشابه برایتان جایگزین کند.

سیگار کشیدن

استعمال دخانیات باعث افزایش سطح اپی نفرین در پستان می شود که میتواند منجر به درد در برخی زنان شود.

درد سینه هنگام شیردهی

تغیه با شیر مادر بهترین روش برای تغذیه شیرخوار است ولی گاهی برای مادر مشکلاتی ایجاد می کند و ممکن است درد سینه را تجربه کنید. از جمله :

ماستیت ( به انگلیسی : Mastitis ) : ماستیت در اثر عفونت مجاری شیر شما ایجاد می شود که می تواند منر به درد شدید و ترک خوردن نوک سینه، خارش ، سوزش یا تاول روی نوک سینه شود. سایر علایم عبارتند از رگه های قرمز روی سینه، تب و لرز و در موارد شدید علایمی شبیه آنفولانزا. پزشک این مشکل را با تجویز انتی بیوتیک درمان می کند.

پری بیش از حد سینه ها : اگر شیردهی به موقع انجام نشده و سینه های شما بیش از حد پر شوند پوست شما احساس سفتی و درد خواهد داشت. اگر امکان شیردهی به نوزاد را ندارید از شیردوش برای خالی کردن سینه ها استفاده کنید. با دست هم میتوانید شیر سینه را خالی کنید. کافیست انگشت شصت را بالای سینه سایر نگشتان را زیر سینه قرار دهید. به آرامی انگشتان را به سمت قفسه سینه و سپس نوک سینه بکشید تا شیرتان خالی شود.

درست نگرفتن سینه توسط نوزاد : اگر دهان کودک به درست روی سینه شما چفت نشود به احتمال زیاد دچرا ترک خوردن نوک سینه و درد نوک سینه خواهید شد.

آیا درد سینه با سرطان سینه ارتباط دارد؟

رابطه‌ی درد سینه با سرطان + عکس10

آیا درد سینه با سرطان سینه ارتباط دارد

درد پستان معمولا با سرطان پستان مرتبط نیست. داشتن درد سینه یا سینه فیبروکیستیک به این معنی نیست که شما در معرض ا بتلا به سرطان سینه هستید. با این حال وجود بافت های توده ای و کیست های بی خطر امکان دیدن تورمورهای احتمالی سرطانی در ماموگرافی را دشوارتر می کند. اگر درد سینه شما فقط در یک منطقه وجود دارد و در طول ماه ثابت و بدون نوسان است باید برای نمونه برداری به پزشک مراجعه کنید.

سایر علایم سرطان سینه عبارتند از :

تغییر شکل نوک سینه

دردی که بعد از عادت ماهانه از بین نمیرود

توده جدیدی که بعد از عادت ماهانه از بین نمیرود

ترشحات بی رنگ قهوه ای با زرد از نوک سینه

قرمزی، تورم ، خارش پوست ، حساسیت یا جوش روی سینه بدون دلیل

تورم یا توده در اطراف استخوان ترقوه زیر بازو

توده سفت با گوشه های نامنظم که به بافت چسبیده و زیر پوست حرکت نمی کند

ایجاد فرورفتگی یا برآمدگی در بافت سینه

پوست پرتقالی شدن سینه

گرم و سفت شدن سینه

آزمایش های تشخیصی در این گونه موارد عبارتند از :

ماموگرافی برای تصویر برداری و شناسایی ناهنجاری های موجود در بافت سینه

سونوگرافی برای اسکن بافت سینه

MRI برای تصویربرداری دقیق از بافت سینه برای شنناسایی ضایعات بالقوه سرطانی

بیوپسی یا نمونه برداری از بافت سینه برای تشخیص سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ

پزشک می تواند از این آزمایشات استفاده کند تا مشخص کند درد پستان شما با سرطان ارتباط دارد یا خیر.

اگرچه خطر ابتلا به سرطان سینه در خانم هایی که با شکایت از درد سینه به پزشک مراجعه می کنند، کم است ولی توصیه می کنیم حتما پیگیر رفع مشکل خود باشید.

برای کاهش درد سینه چه کنیم

درد سینه شما بسته به این که چرخه ای یا غیر چرخه ای باشد درمان متفاوتی خواهد داشت. قبل از معالجه پزشک ، سن شما ، تاریخچه بیماری ها و شدت درد را در نظر می گیرد.

درمان دردهای چرخه ای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

وقتی درد در بدترین حالت قرار داردن تمام روز از سینه بندهای حمایت کننده استفاده کنید

مصرف نمک را کاهش دهید

مصرف مکمل کلسیم

مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی که میتواند به یکنواخت تر شدن سطح هورمون کمک کند.

مصرف مسدود کننده های استروژن مانند تاموکسیفن

مسرف مسکن از جمله داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند بروفن یا استامینوفن

چه زمانی برای درد سینه باید به پزشک مراجعه نماییم

اگر درد پستان شما ناگهانی به همراه درد قفسه سینهف سوزن سوزن شدن و بی حسی در اندام ها است باید فورا به دنبال مراقبت پزشکی باشید. این علایم می تواند نشانگر حمله قلبی یاشد.

در صورت ایجاد مشکلات زیر به پزشک مراجعه نمایید:

شما را از فعالیت روزمره باز می دارد

بیشتر از دو هفته طول بکشد

همراه با توده ای جدید در سینه باشد که به نظر در حال بزرگتر شدن است

در منطقه ای خاص از سینه متمرکز شده است

با گذشت زمان بدتر می شود

هنگام ملاقات با پزشک ، احتمالا با این سوالات مواجه می شوید”

چه زمانی درد سینه شما شروع شد؟

چه چیزیدرد پستان شما را بدتر می کند؟ چیزی هست که آن را بهتر کند؟

آیا درد نزدیک پریودی بدتر می شود؟

درد را چگونه ارزیابی می کنید؟ درد چه حسی دارد؟

پزشک احتمالا معاینه بدنی انجام میدهد و همچنین آزمایش های تصویر برداری مانند ماموگرافی را توصیه می کند. اگر سینه کیستیک دارید پزشک ممکن است نمونه برداری سوزنی انجام دهد یک سوزن نازک به داخل کیست وارد شده و یک نمونه کوچک از بافت را برای آزمایش خارج می کند.