غذاهای کریسمسی مخصوص 25 کشور جهان + عکس

18:43 - 1399/12/04
کریسمس از جشن‌های مهم مسیحیان سراسر دنیا است که در هر کشور بصورت متفاوتی جشن گرفته می‌شود.
غذاهای کریسمسی مخصوص 25 کشور جهان

غذاهای کریسمس و سال نو میلادی در کشورهای جهان

تعطیلات، زمانی برای بازتاب آداب و رسوم و نگاه کردن به گذشته و جشن گرفتن ثانیه های کنار هم بودن است. افراد از راه های گوناگون خوشحالی خود را در تعطیلات نشان می دهند، مثلاً از ارسال کارت های تبریک یا نامه های کریسمس، هدیه دادن یا حتی دورهمی های مختلف استفاده می کنند و غذاهای خوشمزه می خورند.

از آن جا که کریسمس هم یک روز و یک جشن جهانی محسوب می شود؛ به همین دلیل غذاهای معروفی در سراسر دنیا را برای شام کریسمس آماده می کنند که در این قسمت از آشپزخانه نمناکآن ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

غذاهای کریسمسی مخصوص 25 کشور جهان + عکس2

غذای ارامنه ایرانی در شب کریسمس

بسیاری از ایرانیان بر این تصور هستند که ارمنی های ایران هم مانند دیگر مسیحیان جهان و به خصوص آمریکایی ها، در شب سال نو و کریسمس و یا عید پاک گوشت بوقلمونمی خورند. اما اغلب ایرانیان در شب کریسمس سبزی پلو با ماهیمی خورند.

شام کریسمسی ارامنه یک خوراکی سبزی محور دیگر هم دارد و آن کوکو سبزی است. برخی مواقع ارمنی ها به جای سبزی پلو ، برنج، کوکوسبزیو ماهی سرو می کنند. شیرینی های مرسوم شب کریسمس «پیروک» و «گاتا» است.

گاتا شیرینی لایه ای و یکی از انواع شیرینی های خشک است که خمیر آن از طریق فشار بر روی لایه های متناوبی که کره یا مارگارین در بین آن قرار داده شده تهیه می شود. بر اساس یک باور قدیمی داخل خمیر برخی گاتاها قبل از پخت سکه می گذاشتند و هر کسی در بُرش گاتای خود سکه پیدا کند شانس و خوشبختی به او روی خواهد آورد.

پیروک، نوعی شیرینی مغزدار است که مغز آن را انواع مارمالاد تشکیل می دهد. استفاده از شکلاتها و بیسکویت های طراحی شده با شکل و شمایل بابانوئل و درخت کاج نیز در کریسمس رایج است.

غذاهای کریسمسی مخصوص 25 کشور جهان + عکس8

غذای کریسمسدر 25 کشور جهان

آرژانتین

در آرژانتین از گوشت خوک سوخاری شده برای وعده شام کریسمس استفاده می کنند که یک سس مایونزخامه ای مخصوص هم دارد. معمولاً مردم برای شام کریسمس از دیگر غذاهای باربیکیویی هم تهیه می کنند زیرا هوا در آرژانتین در این دوران خیلی سرد نیست.

استرالیا

کریسمس در کشور استرالیا به اندازه کافی غذا های متنوع دارد. سالاد مرغسوخاری، تکه هایی از میوه های تازه جزء موارد رایج هستند. مردم استرالیا رسم دارند که بعد از رفتن به کلیسا، شام کریسمس را در کنار خانواده و دوستان سرو کنند که معمولاً از گوشت بوقلمونسوخاری و پودینگ آلو استفاده می کنند.

جمهوری چک

در جمهوری چک، بسیاری از افراد روز کریسمس را روزه می گیرند و فقط کمی در طول روز نان های شیرین می خورند. چون که می دانند قرار است شب کریسمس یک شام مفصل بخورند. معمولا شام خود را با سوپماهی یا سوپ قارچآغاز می کنند و بعد وعده اصلی خود را با ماهی سرخ شده و بعد سالاد سیبزمینی به پایان می رسانند.

غذاهای کریسمسی مخصوص 25 کشور جهان + عکس7

شیلی

جشن کریسمس مثل کشورهای دیگر، در شیلی هم جشنی است که خانواده ها و اعضای فامیل برای سرو یک شام بزرگ دور هم جمع می شوند. بوقلمون سوخاری در بین مردم شیلی رایج است اما ممکن است وعده های غذایی دیگر هم استفاده شود.

آن ها معمولاً از سبزیجات و سیب زمینیبرای شام کریسمس استفاده می کنند. هرکدام رسپی شخصی خودشان را دارند اما معمولا شیر، قهوهو شکر جزء مواد ضروری است که در غذاها و دسرهای خود در شب کریسمس استفاده می کنند.

کوبا

کوبا مانند دیگر کشورهای آمریکای لاتین هم جشن کریسمس را برگزار می کند و به شدت به شام کریسمس اهمیت می دهد. وعده اصلی مردم کوبا در کریسمس ماده غذایی به نام نوچه بوئنا است که از لوبیاسیاه و برنج تهیه شده است و از پودینگ و کیک هم برای دسر استفاده می کنند.

کلمبیا

مردم کلمبیا از پنیرسفید سرخ شده در این شب همراه با آرد نشاستهاستفاده می کنند. غذاهایی به نام نوتیلا و هجولاس در بین آن ها معروف است که در آن کلوچههای کوچکی را سرخ می کنند و آن را با آب پرتقالمزه دار می کنند.

غذاهای کریسمسی مخصوص 25 کشور جهان + عکس12

فنلاند

در فنلاند معمولاً کاسرول همراه با سالاد لبوو ژامبون سرو می شود. مصرف غذا های حاوی ماهی هم برای وعده شام در فنلاند رایج است.

فرانسه

شام کریسمس در فرانسه معمولاً آیتم های مختلفی را شامل می شود که گوشت بوقلمون سوخاری و طیف وسیعی از پنیرها در آن به کار برده می شود. آن ها نیز یک وعده غذایی اصلی دارند اما معمولاً 13 دسر مختلف انتهای مراسم شام سرو می شود. بادام، گردوو میوه های تازه جزء لاینفک مراسم شام کریسمس است.

دانمارک

شام کریسمس در دانمارک از گوشت مرغابی سوخاری تشکیل شده است. از کلم قرمز هم در آن استفاده می کنند. شام آن ها هرگز بدون دسر به اتمام نمی رسد. آن ها پودینگ برنج سرد را نیز با بادام و وانیل و سس گیلاسسرو می کنند.

غذاهای کریسمسی مخصوص 25 کشور جهان + عکس8

آلمان

در آلمان شام کریسمس یک وعده غذایی بزرگ است که در آن از گوشت مرغابی، خرگوش و همچنین گوشت خوک به صورت برشته و سوخاری استفاده می کنند. مقداری هم سس مخصوص و سیب زمینی در آن بکار می رود. دسر سنتی کریسمس نیز کلوچه های مخصوص کشور آلمان است.

بلغارستان

گروه های مختلف بلغارستان سنت های متفاوتی دارند اما بیشتر شام های کریسمس در بلغارستان شامل سوپ ماهی، سوپ کلم، ماهی سرخ شده و دسرهای سنتی فندقمی باشد. درخت کریسمس نیز در این کشور توسط فرزندان کوچک خانواده تزیین می شود.

ایسلند

شام ایسلندی در کریسمس در طول قرن ها تغییرات زیادی پیدا کرده است. قبلاً از گوشت بره برای شام کریسمس استفاده می کردند اما جدیدا خانواده های ضعیف تر از گوشت پرنده ای به نام پتارمیگان استفاده می کنند و همچنین در شامشان از گوشت دودی بره و ژامبون هم استفاده می شود. لوبیا، نخودو سیب زمینی هم جزء موارد رایج کنار وعده شام آن ها می باشد.

غذاهای کریسمسی مخصوص 25 کشور جهان + عکس14

هند

در هند جشن مفصلی برای شام کریسمس می گیرند. از کلوچه ها و کیک های میوه ای استفاده می کنند. دوناتها نیز مخصوصاً در ایام کریسمس طرفداران بسیار زیادی دارند و ایده اصلی آن ها یک غذا به نام بریانی است که در آن گوشت قرمز و برنج و گاهی اوقات گوشت بره استفاده می شود. آلو گوبی نیز یکی دیگر از غذای هندی هاست که در آن سیب زمینی و گل کلمادویه دار به کار رفته است.

جامائیکا

مردم جامائیکا غذا های مختلفی را در شام کریسمس تهیه کرده و با یکدیگر به اشتراک می گذارند. گوشت بزدر وعده اصلی شام کریسمس به کار می رود و همچنین از گوشت گاو سوخاری و گوشت مرغ هم در وعده غذایی آن ها استفاده می شود. برنج نیز جزء مواد غذاییرایج برای شام کریسمس آن ها است.

ایتالیا

در نواحی جنوبی ایتالیا وعده اصلی غذای کریسمس، غذایی به نام لاویجیلیا است که از ماهی تشکیل شده و سبزیجات هم در آن به کار رفته است.

غذاهای کریسمسی مخصوص 25 کشور جهان + عکس0

لیتوانی

شام کریسمس در این کشور 12 بشقاب غذایی را شامل می شود که همه این وعده ها بدون گوشت هستند و در آن ها از لبو یا چغندر، هویج، سیب و قارچ استفاده می کنند. بیسکوییت های تهیه شده از شیر هم در این وعده غذایی استفاده می شود.

نیوزلند

شام کریسمس در نیوزلند معمولاً گوشت بره کبابی یا سوخاری شده بر روی اجاق گاز است. وعده اصلی آن ها شامل سبزیجات و سیب زمینی می باشد. برای دسر هم معمولاً یک دسر استرالیایی به نام پاولوا استفاده می کنند.

فیلیپین

شام کریسمس در فیلیپین ژامبون همراه با عسلو همچنین گوشت سوخاری و برشته خوک است که روی آن از کرم کاراملاستفاده می کنند. همچنین یک اسپاگتیشیرین فیلیپینی هم داریم که آن را با سس گوجه فرنگیشیرین سرو می کنند. از گوشت قرمز و پیازو بادام زمینیهم در این وعده غذایی استفاده می شود.

غذاهای کریسمسی مخصوص 25 کشور جهان + عکس4

لهستان

لهستان از وعده های غذایی مختلف برای شام کریسمس استفاده می کند که گوشت ندارند. همچنین سوپ های متفاوتی را در آن سرو می کنند. دسر هم یک کیک با دانه های خشخاشو همچنین میوه های خشک شده است.

پرتغال

در کشور پرتغال نیز معمولاً در روز کریسمس چیزی نمی خورند اما وعده شام آن ها یک غذا به نام کونسوآدا است که در آن یک نوع گوشت ماهی به کار می رود. بعضی از آن ها نیز از گوشت سوخاری اختاپوس با برنج استفاده می کنند و همچنین تخم مرغپخته و هویجپخته و سیب زمینی پخته شیرین هم روی میز قرار می دهند. لیست دسر آن ها نیز بی انتها است که بیسکویت ها و کلوچه های مختلف را هم شامل می شود.

رومانی

شام کریسمس در کشور رومانی غذاهای سنتی است. از گوشت خوک در آن استفاده می کنند و آن را به صورت آب پز سرو می کنند. نان شیرین به نام کوزوناک در وعده شام کریسمس استفاده می شود.

غذاهای کریسمسی مخصوص 25 کشور جهان + عکس13

اسپانیا

در اسپانیا نیز وعده غذایی شام بسیار بزرگ و مفصل است. چنانچه در این بخش جذاب آشپزخانه نمناک عنوان شده است آن ها یک ناهار مفصل را نیز در روز کریسمس تهیه می کنند. معمولاً غذاهای دریایی، غذای سنتی کشور اسپانیا هستند. بوقلمون سوخاری نیز یک غذای رایج می باشد.

انگلستان

شام کریسمس در انگلستان حاوی بوقلمون سوخاری، سیب زمینی سوخاری، گوشت خوک و چغندراست. از یک پودینگ به نام پودینگ یورکشیر هم استفاده می کنند که در آن گوشت گاو سوخاری و گاهی اوقات گوشت بوقلمون هم به کار رفته است.

غذاهای کریسمسی مخصوص 25 کشور جهان + عکس1

سوئد

شام کریسمس در سوئد یک وعده غذایی به نام ژولبورد است. آن را در سه وعده مصرف می کنند. از غذاهای دیگری هم از جمله ماهی های متنوع، ژامبون گوشت، بره سوخاری در کنار سیب زمینی، سالاد لبو و غیره استفاده می کنند. برای دسر هم از پودینگ برنج و کلوچه استفاده می کنند.

آمریکا

شام کریسمس در آمریکا در بین افراد مختلف متفاوت است و شبیه به شام هایی است که در جشن شکرگزاری استفاده می کنند که معمولاً گوشت بوقلمون با سبزیجات سیب زمینی در آن به کار رفته است. میوه هایی مثل سیب و کدو تنبلهم در دسر های شب کریسمس در آمریکا استفاده می شود.