بازگشت مهدی ترابی به پرسپولیس به نفع همه است!

12:35 - 1399/12/04
بازگشت مهدی ترابی به پرسپولیس یکی از اتفاقاتی است که می‌تواند یحیی و هواداران این تیم را نسبت به تقویت و افزایش امید برای دستیابی به عنوان تکراری قهرمانی امیدوارتر کند.
بازگشت مهدی ترابی به پرسپولیس به نفع همه است!

به گزارش "ورزش سه"، مهدی ترابی که به پرسپولیس برگشت، همه گفتند یحیی و باشگاه به خال زده‌اند. برای بازگرداندن ترابی ستاره فصل قبل پرسپولیس به جمع سرخ‌ها البته دست‌اندازهای بزرگی هم وجود داشت. از جمله پیشنهادهای کلان دو باشگاه داخلی و وسوسه دستمزد بیشتر که یک بار ترابی به همین خاطر پرسپولیس را رها کرده و به قطر رفته بود. ترابی اما در مواجهه دوم با وسوسه پول بیشتر خیلی صریح پرسپولیس را انتخاب کرد تا بلکه دلخوری پیش آمده بابت جدایی نابهنگامش را جبران کند.

ترابی بعد از نیم فصل ناامیدکننده خیلی زود به پرسپولیس برگشت و حتی قبل‌تر از اینکه باشگاه‌های بزرگ لیگ برتری فعالیت نقل و انتقالاتی‌شان را به جایی برسانند، پرسپولیس یک گل زیبا و تمیز در نقل و انتقالات زمستانی زد. ترابی به پرسپولیس پیوست و همه گفتند سرخ‌ها شاه ماهی نقل و انتقالات را آن هم در مقطعی که بازیکن تاپ در بازار یافت نمی‌شود به چنگ آورده‌اند؛ بازیکنی که هم با اتمسفر پرسپولیس آشناست هم کادر فنی آنقدر خوب او را می شناسند تا بتوانند بهترین کارآیی را از او بگیرند. با این وجود خیلی زود این سؤال هم مطرح شد که آیا ترابی بعد از یک فصل پر از مصدومیت و بدشانسی آنقدر آماده هست تا دوباره با پیراهن پرسپولیس بدرخشد؟

ترابی از حدود ده روز قبل تمریناتش با پرسپولیس را آغاز کرده و در این مدت تمرینات ویژه‌ای را پشت سر گذاشته تا دوباره همان بازیکن چابک و سرنوشت‌ساز باشد. مظاهر رحیم پور مربی بدنساز پرسپولیس از بدو در اختیار گرفتن ترابی برای آماده‌سازی او برنامه ویژه‌ای را در نظر گرفته است. ترابی در زمان بازگشت به پرسپولیس شرایط خوبی به لحاظ بدنی نداشت اما نمی‌شد گفت ناآماده است. با این حال او بیشتر از اینکه به لحاظ بدنی ناآماده باشد، از نظر ذهنی مشکل داشت و به خاطر اینکه در العربی شرایط خوبی نداشت و به اندازه توان و مهارتش بازی نکرده بود از نظر ذهنی به هم ریخته به نظر می‌رسید. حالا ترابی حدود ده روزی است خوب تمرین می‌کند و تقریباً به شرایط آرمانی رسیده است. البته او برای رسیدن به این نقطه سختی هم کشیده چرا که هر روز در تمرین گروهی حاضر بوده و تمرین انفرادی‌اش را هم پی گرفته ضمن اینکه وقتی تیم برای بازی به اردو رفته و مسابقه داده، ترابی خودش به تنهایی طوری تمرین کرده که حالا در شرایط مقبول بدنی قرار دارد.

برای آماده ساختن مهدی ترابی اما دکتر بدنساز پرسپولیس برنامه خاصی را طراحی کرد. ویژگی این برنامه آنجاست که مدل تمرینات ویژه و اختصاصی ترابی بر اساس پست بازی او و ویژگی‌های بازی این بازیکن طراحی شده است.

بازگشت مهدی ترابی به پرسپولیس به نفع همه است!11

تمرین اختصاصی ترابی طی این مدت به صورت اختصاری HIIT نامیده می‌شود که یک روش نسبتاً جدیدی در بدنسازی روز فوتبال دنیاست تا بازیکنان در زمان کوتاه‌تری شرایط مسابقه را به دست بیاورند.

این روش با عنوان HIGH INTENSITY INTERVAL TRAINING نامیده می‌شود. روشی که با آن تمرینات با سرعت و شدت بالا انجام می‌شود و در لابه‌لای آیتم‌ها بازیکن می‌تواند لحظات کوتاهی استراحت کند. این روش طی ماه‌های اخیر در تیم‌های بزرگ اروپایی به کار گرفته شده و جواب داده است هر چند در جزئیات آن می‌توان تغییراتی ایجاد کرد و نسبت به شرایط بازیکن و تیم پیش برد.

در روشی که مربی بدنساز پرسپولیس برای مهدی ترابی در نظر گرفته، این بازیکن 25 تا 30 ثانیه تحت فشار بالا تمرین می‌کند و 25 تا 30 ثانیه استراحت می‌کند. این نوع تمرین باعث می‌شود تا قدرت و توان هوازی ترابی بالا برود ضمن اینکه این بازیکن به لحاظ روانی آماده مسابقه خواهد شد. مهم‌ترین ویژگی این مدل تمرین البته کار با توپ است که باعث می‌شود بازیکن خسته نشود ضمن اینکه فشاری که در زمان‌های کوتاه به بدن بازیکن وارد می‌شود، وینگر خلاق سرخ‌ها را تبدیل به همان چیزی خواهد کرد که فصل قبل عاملی شد برای قهرمانی چهارم در لیگ برتر.

به گفته مربی بدنساز پرسپولیس، فشاری که ترابی با این مدل تمرینات در هر نوبت متحمل می‌شود برابری می‌کند با 20 تا 30 دقیقه حضور در مسابقه رسمی. این مسأله وقتی بیشتر نمود پیدا می‌کند که ترابی هر روز همراه تیم در تمرین 70 تا 90 دقیقه‌ای حاضر می‌شود و کار می‌کند و بعد از تمرین، تازه تمرینات انفرادی شدیدش را پی می‌گیرد.

ترابی که می‌داند باید نسبت به شرایط حضورش در العربی قطر، شرایط جسمانی بهتری داشته باشد تا بتواند دوباره در لیگ برتر ایران و لیگ قهرمانان آسیا بدرخشد، با تمام توان این تمرینات فشرده و سخت را تحمل کرده و آنقدر برای حضور در میدان عطش دارد که نه غر می‌زند و نه گلایه دارد.

مهدی ترابی به خاطر فرم بدنی خاصی که دارد؛ نیم تنه پایینش بلندتر از نیم تنه بالای اوست، باید بیشتر روی عضلاتش کار کند چرا که در غیر این صورت با توجه به فرم بازی او احتمال آسیب‌دیدگی‌اش زیاد است.

این همان نکته‌ای است که شاید مربی بدنساز العربی بدان واقف نبود و باعث شد تا این وینگر سرعتی و تکنیکی دو بار از ناحیه همسترینگ آسیب ببیند و از فرم خوبش فاصله بگیرد.

حالا ترابی به عنوان تک ستاره لیگ نوزدهم آماده است، هم از نظر بدنی هم از نظر روانی تا دوباره با پیراهن پرسپولیس بدرخشد و برای این مهم انگیزه عجیبی هم دارد. به احتمال زیاد او از چند روز دیگر در تمرین تیمی و ترکیب اصلی یحیی کار خواهد کرد تا برای لیگ بیستم آماده باشد. او برای بازی با سایپا در خط حمله تیمش به میدان می‌رود؛ البته اگر پنجره نقل و انتقالاتی باشگاه به موقع باز شود!

منبع ورزش 3