آمار و ارقام از نیم فصل اول لیگ بیستم

19:58 - 1399/12/02
نیم فصل اول لیگ برتر فوتبال کشورمان با قهرمانی پرسپولیس به پایان رسید.
آمار و ارقام از نیم فصل اول لیگ بیستم

به گزارش "ورزش سه"، با برگزاری دیدار گل گهر سیرجان و پرسپولیس تهران پرونده نیم فصل اول رقابت های لیگ بیستم به طور کامل بسته شد و سرخپوشان پایتخت با برد 5 گله دیروز خود قهرمانی نیم فصل را از آن خود کردند.

با گذر از نیمه لیگ بیستم اما حالا می شود یک بررسی آماری درباره مسابقات و عملکرد تیم ها داشت و ترین های مسابقات را به درستی آنالیز کرد.

**242 گل زده در 120 بازی در مجموع نیم فصل اول رقابت لیگ برتر 120 مسابقه انجام شد که در این مسابقات 242 بار توپ از خط دروازه ها عبور کرد. ثبت این تعداد گل در رقابت های لیگ برتر ایران یک رکورد خوب محسوب می شود و نشان می دهد تیم ها میل به بازی هجومی شان افزایش یافته است. از این رو ثبت میانگین 2.01 گل درهر بازی برای لیگ ایران که خیلی سال ها کسل کننده بودنش روی اعصاب رفته، یک آمار خوب است. میانگین گل برای هر تیم هم 15.12 بوده است.

**پرگل ترین مسابقه در تبریز درنیم فصل اول لیگ بیستم پر گل ترین مسابقه در تبریز انجام شد. جایی که ماشین سازی و سپاهان به تساوی 3 بر 3 رسیدند و به کار خود پایان دادند. این تنها بازی نیم فصل اول بود که 6 گل در خود داشت و یکی از جذاب ترین ها بود. 3 بازی دیگر هم در نیم فصل اول 5 گل داشت. برتری 3 بر 2 مس رفسنجان مقابل پیکان، برد 3 بر 2 ذوب آهن مقابل نساجی و برتری 5 بر صفر پرسپولیس مقابل گل گهر 3 مسابقه ای هستند که در رده دوم پرگل ترین بازی ها قرار گرفته اند.

**قلعه نویی، صاحب سنگین ترین شکست نیم فصل همانطور که یحیی گل محمدی و پرسپولیس بهترین برد نیم فصل را کسب کردند، امیر قلعه نویی و گل گهر سیرجان نیز با دریافت 5 گل از پرسپولیس سنگین ترین شکست نیم فصل را متحمل شدند. این شکست تلخ، سنگین ترین شکست تیم های امیر قلعه نویی در تاریخ لیگ برتر هم محسوب می شود.

**اتفاق ویژه؛ 5 پنالتی در یک بازی مسائل داوری و اشتباهات و اقدامات درست آنها یکی از موضوعاتی است که در نیم فصل اول بارها درباره اش صحبت شد. اما یکی از جالب ترین داوری های لیگ به بازی ماشین سازی و سپاهان مربوط می شد که داور مسابقه 5 پنالتی در آن اعلام کرد! در بازی ای که 3 بر 3 به پایان رسید، از مجموع 5 پنالتی اعلام شده 4 تای آن تبدیل به گل شد و یکی از جالب ترین داوری های لیگ را رقم زد. البته اکثر تصمیمات داور مسابقه در اعلام پنالتی ها درست بود.

**سپاهان، صاحب بهترین خط حمله اگرچه پرسپولیس عنوان قهرمانی نیم فصل را از آن خورد کرد اما سپاهان با 25 گل زده در 15 مسابقه بهترین خط حمله را در اختیار دارند. سرخپوشان در 15 بازی خود21 بار دروازه حریفان را باز کردند و تفاضل گل فوق العاده ای دارند. بدترین خط حمله نیم فصل اول هم به ماشین سازی و سایپا اختصاص دارد که هرکدام 10 گل زده اند.

**پرسپولیس، موفق ترین دردفاع یکی از اتفاقات ویژه پرسپولیس در نیم فصل اول خط دفاع قدرتمندش است.سرخ ها با وجود تغییراتی که در ابتدای فصل در خط دفاعی داشتند، اما همچنان بهترین خط دفاع را در اختیار دارند. آنها با 8 گل خورده این را در آمار و ارقام نیز نشان دادند. جالب اینکه پرسپولیس فقط یک باخت را تجربه کرده و کمترین شکست را نیز دارد که این مساله نشان می دهد آنها چقدر در دفاع قدرتمند هستند. ذوب آهن اصفهان با 23 گل خورده نیز بدترین خط دفاعی لیگ را تا اینجای مسابقات در اختیار دارد.

**سایپا و فولاد، رکورددار تساوی مساوی بهتر از شکست است؛ این را سایپا و فولاد در نیم فصل اول به خوبی ثابت کردند. آنها از 15 مسابقه ای که برگزار کردند، 8 بازی را با تساوی به پایان بردند تا نشان بدهند علاقه ای به شکست ندارند. اگرچه این تساوی ها نیز امتیازات زیادی از سایپا و فولاد گرفت اما رکورد بیشترین تساوی را به این دو تیم داد که در نوع خود جالب است.

**ترین های لیگ برتر تا پایان نیم فصل را در ادامه می خوانید:

بهترین خط حمله: سپاهان 25 گل زده بدترین خط حمله: ماشین سازی و سایپا با 10 گل زده بهترین خط دفاع: پرسپولیس با 8 گل خورده بدترین خط دفاع: ذوب آهن 23 گل خورده بیشترین برد: پرسپولیس و سپاهان با 8 برد کمترین برد: ذوب آهن و ماشین سازی با یک برد بیشترین باخت: نساجی با 10 باخت کمترین باخت: پرسپولیس با یک باخت بیشترین تساوی: سایپا و فولاد 8 تساوی

منبع ورزش 3