انواع غذاهای خوش‌مزه با استفاده از بادمجان!

13:15 - 1399/12/01
بادمجان یکی از اعضای جدا نشدنی از سفره‌ی ایرانیان است که در طبخ بسیاری از غذاهای ایرانی از آن استفاده می‌شود.
انواع غذاهای خوش‌مزه با استفاده از بادمجان!

انواع غذاهای خوش‌مزه با استفاده از بادمجان!10

به به چه بادمجان خوشمزه ای

بادمجانیکی از خوشمزه‌ترینغذاهااست که طرفداران بسیاری دارد.

گروه نازوبدر این بخش طرز تهیه انواع غذاهای خوشمزه با بادمجان را در این بخش گردآوری کرده است مثل همیشه با نازوب همراه باشید. سپاسگزاریم.

میرزاقاسمییکی از بهترین‌ها و کشک بادمجان یکی از پرطرفدارترین‌ها هستند. با بادمجان انواع غذاهای متنوع می‌توان درست کرد. برخی از آنها را انتخاب و در ادامه به شما آموزش داده‌ایم.

موسـاكای گوشت و بادمجان

مواد لازم

300 گرم گوشت چرخ‌كرده چهار عدد بادمجان نصف پیمانه فلفل دلمه‌ای نگینی خرد شده دو پیمانه قارچ اسلایس و بخارپز شده یك پیمانه فیله گوجه‌فرنگی دو عدد تخم‌مرغ سه قاشق غذاخوری شیر نصف پیمانه پیازچه ساطوری شده نصف پیمانه جعفری ساطـوری شده دو قاشق سـوپخـوری پیاز داغ یک پیمانه سس سفید یک پیمـانه پنـیر موزارلا نصف قاشق چایخوری پودر آویشن و دارچین نصف قاشق چایخوری پودر سیر نصف قاشق چایخوری فلفل سیاه یك قاشق چایخوری زردچوبه نمك و روغن به میزان لازم

انواع غذاهای خوش‌مزه با استفاده از بادمجان!4

طرز تهیه

1. بادمجانها را ورقهای برش زده و سرخ میكنیم. گوشت چرخكرده را به همراه پیازداغ و كمی روغن تفت میدهیم، سپس قارچ، فلفل دلمهای، گوجهفرنگی، پیازچه، جعفری، نمك و ادویهها را اضافه كرده و به تفت دادن ادامه میدهیم. در انتها سس سفید را اضافه میكنیم.

2. در یك ماهیتابه دیگر یك لایه بادمجان سرخ شده را كنار هم میچینیم و كمی پنیر موزارلا را روی آن میپاشیم، تمام مواد گوشتی را روی بادنجانها پخش كرده و مابقی پنیر را روی آن میریزیم، یك لایه بادمجان دیگر روی آن قرار داده و روی حرارت میگذاریم. تخم مرغها، شیر، كمی نمك و فلفل سیاه را روی موسكا میپاشیم و در تابه را بسته تا روی حرارت بپزد.

بادمجــان پلــو

مواد لازم (پنج تا شش نفر)

سه پیمانه برنج 350 گرم گوشت بدون استخوان 70 گرم لپه یك و نیم قاشق سوپخوری رب گوجه‌فرنگی یك عدد پیاز پنج عدد بادمجان متوسط یك قاشق چایخوری گرد لیمو نصف قاشق چایخوری ادویه خورش نصف قاشق چایخوری زردچوبه زعفران دم‌كرده، نمك و روغن

انواع غذاهای خوش‌مزه با استفاده از بادمجان!14

طرز تهیه

1. لپه را از دو ساعت قبل می شوییم، در آب گرم خیس می کنیم و هنگام استفاده در آبكش میریزیم. بادمجانها را پوست كنده به صورت حلقهای خرد کرده، یك ساعت در آب نمك قرار داده و بعد سرخ میكنیم.

(از آب نمك در آورده، كمی آب روی آن میگیریم، بعد روی دستمال گذاشته تا خشك شود و سرخ میكنیم)

2. پیاز را در روغن تفت داده، گوشت خرد شده را میافزاییم و با حرارت زیاد سرخ میكنیم تا گوشت آب نیندازد، ادویه و زردچوبه زده، لپه را اضافه كرده و دو دقیقه تفت میدهیم.

رب گوجه فرنگی را به مواد افزوده و آب میریزیم تا گوشت و لپه پخته شوند. در انتهای پخت نمك، گردلیمو و زعفران میریزیم و اجازه میدهیم جا بیفتد و نباید مانند خورش آب داشته باشد.

3. برنج را در آب جوش ریخته و به همراه نمك میجوشانیم. كمی دانتر از برنج معمولی برمیداریم و آبكش میكنیم. ته قابلمه یا قالب را روغن ریخته، بادمجانهای ورقه شده را میچینیم.

یك طرف آن كه سرخ شد، برگردانده و از روی حرارت برمیداریم، كمی برنج میریزیم و از مواد خورش كمی روی برنج ریخته، بادمجان میچینیم و به همین ترتیب لایهها را ادامه داده و در انتها برنج میریزیم، سپس روی حرارت گذاشته، بخار كه كرد، كمی روغن روی برنج ریخته و دمكنی میگذاریم، 40 دقیقه دم بكشد. پس از پخت در ظرف سرو برنج را برمیگردانیم.

ورقه

مواد لازم (چهار نفر)

سه عدد بادمجان چهار تا پنج عدد تخم‌مرغ یك قاشق چایخوری زردچوبه روغن محلی به میزان لازم نمك و فلفل به میزان لازم

انواع غذاهای خوش‌مزه با استفاده از بادمجان!9

طرز تهیه

1. بادمجانها را پوست كنده و به صورت حلقه هایی به ضخامت دو سانتیمتر برش میزنیم. روی بادمجانها نمك پاشیده و در آبكش میگذاریم تا تلخی آنها گرفته شود.

پس از حداقل نیم ساعت آنها را شسته، خشك كرده و در روغن سرخ میكنیم، سپس با حوله كاغذی روغن اضافه آنها را میگیریم.

2. درون یك تابه روغن محلی ریخته و بادنجانها را كف آن میچینیم. تخممرغها را در یك كاسه شكسته و زردچوبه، نمك و فلفل را اضافه كرده و هم میزنیم تا یكدست شود.

تابه را روی شعله گاز داغ كرده، سپس تخم مرغها را اضافه كرده و اجازه میدهیم تا بسته شود، بعد از 10 دقیقه برش زده و طرف دیگر را در پایین قرار میدهیم تا هر دو طرف سرخ شود. این غذا را با گوجه فرنگی، ماست و برنج كته سرو میكنیم.

دلـمه بادمجـان

مواد لازم

چهار عدد بادمجان دلمه‌ای یك پیمانه ذرت 300 گرم سینه مرغ سه عدد پیاز نصف یك عدد فلفل دلمه‌ای خرد شده دو قاشق سوپخوری رب گوجه‌فرنگی یك عدد هویج دو تا سه عدد برگ بو دو لیتر آب نمك، فلفل و زردچوبه به میزان لازم

انواع غذاهای خوش‌مزه با استفاده از بادمجان!18

طرز تهیه

1. سینه مرغ را با یك عدد پیاز، هویج و برگ بو پخته و كنار میگذاریم تا خنك شود، سپس به صورت نگینی خرد میكنیم. یك عدد پیاز دیگر را خرد كرده، تفت میدهیم و ذرت را اضافه مینماییم.

سینه مرغ خرد شده را نیز میریزیم و پس از اضافه كردن نمك و ادویهها، ابتدا فلفل دلمهای و سپس رب گوجه فرنگی را افزوده و پس از تفت كوتاهی زیر مواد را خاموش میكنیم.

2. بادمجانهای دلمهای را شسته و محتویات داخل آنها را با كمك قاشق خالی میكنیم و از مواد آماده شده داخل بادمجانها را پر میكنیم.

در قابلمه ای مناسب یك عدد پیاز دیگر را رنده ریز كرده، تفت میدهیم و پس از افزودن زردچوبه و رب گوجه فرنگی، آب را داخل قابلمه میریزیم و بادمجانها را داخل قابلمه چیده و در آن را میگذاریم و به مدت 45 دقیقه با حرارت ملایم میگذاریم تا دلمه ها پخته شوند.

یتیمچــه

مواد لازم

چهار عدد بادمجان متوسط یك عدد پیــاز متوسط پنج عدد گوجه‌فــرنگی متوسط روغن مایع، نمك، فلفل و زردچوبه به میزان لازم

انواع غذاهای خوش‌مزه با استفاده از بادمجان!7

طرز تهیه

1. بادمجانها را پوست گرفته و به صورت نگینی خرد میكنیم. پیاز را نیز خلال كرده و در كمی روغن سرخ میكنیم تا طلایی شود.

بادنجانها را نمك زده و به مدت 10 دقیقه میگذاریم تا تلخاب آن گرفته شود، سپس تلخاب بادنجانها را با فشار دست میگیریم. بادمجانها را در تابهای دیگر با كمی روغن تفت میدهیم تا آب آن كامل بخار شود.

2. گوجه فرنگی ها را پوست گرفته، نگینی خرد نموده و در تابهای جداگانه تفت میدهیم تا آب آن تبخیر شود و كمی روغن به آن اضافه میكنیم.

3. بادمجان، گوجه فرنگی و پیاز سرخ شده را با هم مخلوط نموده و به آن نمك، فلفل و زردچوبه افزوده و به مدت 15 دقیقه میگذاریم تا مواد با هم تفت خورده و بپزند.

کشک بادمجان

مواد لازم

10 تا 12 عدد بادمجان قلمی و متوسط نصف قاشق چایخوری زرد‌چوبه نمک 250 گرم کشک 3 تا 4 قاشق سوپ‌خوری نعناع‌داغ یک پیمانه پیاز‌داغ 200 گرم مغز گردو چرخ شده یک قاشق سوپ‌خوری سیرِ داغ

انواع غذاهای خوش‌مزه با استفاده از بادمجان!8

طرز تهیه

1. بادمجان‌ها را شسته و خشک کنید، با چاقویی تیز، اطراف کلاهک بادمجان‌ها را ببُرید، سپس آن را روی شعله‌گاز یا کباب‌پز کباب کنید، بادمجان‌های کبابی را در ظرف آب سردی قرار دهید،

سپس از آب در آورده و پوست سوخته بادمجان ها را جدا کنید، و در آبکش ریخته و اجازه دهید آب آن‌ها برود. کلاهک بادمجان‌ها را جداکرده و آن‌ها را به صورت ریز خرد کنید.

2. در قابلمه‌ای مناسب،یک پیمانه آب، زرد‌چوبه و نمک را با یکدیگر مخلوط کرده، بادمجان‌ها را در آن بریزید و حرارت را زیاد کنید.

زمانی‌که جوش آمد، درِ ظرف را بگذارید و حرارت را به حداقل برسانید و پخت را تا زمانی‌که بادمجان‌ها کاملاً پخته و بدون آب شده باشند ادامه دهید.

3. با گوشت‌کوبی بادمجان‌ها را له کنید، سپس مقداری کشک، نعناع‌داغ، سیر داغ، پیاز‌داغ و گردو به آن اضافه کرده و با گوشت‌کوب کمی دیگر بزنید تا مخلوط کاملاً له شود.

4. سپس کشک بادمجان را در ظرف مورد نظر بریزید روی آن را با کشک، نعناع‌داغ، پیاز‌داغ، مغز گردو و سیر‌داغ تزیین کرده و در کنار نان تازه و سبزی خوردن سرو کنید.

آبگوشت کشک لرستان

مواد لازم

500 گرم گوشت آبگوشتی 2 پیمانه نخود و لوبیا سفید 2 عدد بادمجان سرخ کرده 1 عدد پیاز درشت 4 حبه سیر 250 گرم کشک نمک و زردچوبه و نعنا خشک روغن مایع

انواع غذاهای خوش‌مزه با استفاده از بادمجان!2

طرز تهیه

1. نخود و لوبیا را از شب قبل خیس کنید و هنگام پخت غذا، آب آن ها را خالی کنید و بشویید. گوشت، نخود، لوبیا سفید، نمک، پیاز خرد کرده و حبه های سیر را با 5 پیمانه آب خوب بپزید.

پس از اینکه یک ساعت از پخت آبگوشت گذشت، زردچوبه را بریزید و نیم ساعت مانده به پایان پخت آبگوشت، بادمجان های سرخ شده را هم اضافه کنید. در آخر، کشک را اضافه کنید تا چند جوش بزند.

2. کمی نعنا داغ درست کنید و در آبگوشت بریزید. وقتی آبگوشت کاملا جا افتاد ، آب آن را در ظرف های جداگانه بکشید. گوشت، بادمجان، لوبیا و نخود را نیز با هم بکوبید و با سبزی خوردن و نان سنگک سرو کنید. به این آبگوشت به زبان محلی ” دو گوله دودار” گفته می شود و در فصل سرما بسیار طرفدار دارد.