این بیماری خطرناک منجر به کوری می شود

08:11 - 1399/11/29
قاسم فخرایی جراح و متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص گلوکوم یا آب سیاه  درباره بیماری چشمی «آب سیاه» گفت: «آب سیاه» از جمله بیماری‌های چشمی است که با توجه به علائم و خطرات آن باعث ایجاد گلوکوم در چشم افراد می‌شود.

قاسم فخرایی جراح و متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص گلوکوم یا آب سیاه درباره بیماری چشمی «آب سیاه» گفت: «آب سیاه» از جمله بیماری‌های چشمی است که با توجه به علائم و خطرات آن باعث ایجاد گلوکوم در چشم افراد می‌شود.

او افزود: گلوکوم به پیش روند عصب چشم‌ها می‌گویند که مهم‌ترین علت بروز آن افزایش فشار داخل چشم است و در صورت فشار زیاد جداره‌های خون می‌تواند به خارج از چشم‌ها بیرون بزنند.

فخرایی تصریح کرد: فشار زیاد به جداره‌های خون باعث آسیب به بافت‌ها و الیاف‌های عصبی می‌شود که پیام بینایی را به مغز می‌رسانند و در صورت دیر مراجعه کردن به پزشک معضل نابینایی برای فرد به وجود می‌آید.

بیماری «آب سیاه» خطرناک نیست

این متخصص چشم پزشکی با اشاره به خطرناک نبودن بیماری «آب سیاه» اظهار کرد: اسم بیماری «گلوکوم» یا «آب سیاه» به شدت برای افراد ترس آور است، اما باید بگویم که با توجه به پیشرفت فناوری و استفاده پزشکان از ابزار‌های موثر دارویی، جراحی یا لیزریک دیگر نباید نگران این بیماری بود.

فخرایی گفت: در صورتی که بیماری «آب سیاه» به خوبی تشخیص داده نشود نمی‌توان جلوی آسیب گلوکوم به سطح چشم را گرفت.

روش های درمان بیماری آب سیاه

این فوق تخصص گلوکوم یا آب سیاه درباره روش‌های درمان بیماری «آب سیاه» گفت: روش‌های دارویی، جراحی و لیزری برای بهبود بیماری «آب سیاه» به منظور حفظ باقی مانده از سطح چشم انجام می‌شود و آن قسمت آسیب دیده را با سطح تکنولوژی امروزه جهان نمی‌توان درمان کرد.

فخرایی تصریح کرد: از آنجایی که گلوکوم از اطراف باعث آسیب به دید چشم می‌شود و مرکز چشم را به ندرت درگیر می‌کند بنابراین بیماران بسیار دیر برای معالجه به متخصص چشم پزشکی مراجعه می‌کنند.

این متخصص چشم پزشکی با اشاره به تشخیص زود هنگام بیماری «گلوکوم» یا «آب سیاه» گفت: افرادی که به مصرف زیاد دارو‌های کورتونی می‌پردازند یا زمینه و سابقه‌ای برای ابتلا به گلوکوم دارند به ویژه از سنین ۴۰ سالگی به بعد باید خودشان به چشم پزشک برای غربالگری مراجعه کنند و از مبتلا شدن یا نشدن به این بیماری اطمینان حاصل کنند.

علائم نشان دهنده بیماری «آب سیاه»

فخرایی درباره افزایش ناگهانی فشار داخلی چشم گفت: فشار داخلی چشم به صورت ناگهانی باعث بروز درد، قرمزی، حالت توع یا استفراع، کوفتگی چشم، دیدن رنگین کمان یا هاله‌ای از نور می‌شود که در اینصورت فرد باید برای اندازه گیری فشار سطح چشم به پزشک مراجعه کند البته در بعضی موارد این علائم وجود ندارند و فرد بیمار ممکن است متوجه افزایش ناگهانی فشار داخلی چشم خود نشود.

این فوق تخصص گلوکوم یا آب سیاه با اشاره به نحوه تشخیص گلوکوم در میان کودکان گفت: گلوکوم در میان کودکان معمولا با علائمی مانند تبدیل رنگ سیاه چشم به رنگ کدر، ورم چشم، بزرگ شدن سایز چشم، ترس از نور و سوزش چشم دیده می‌شود که با مراجعه به پزشک باید با روش‌های جراحی بهبود یابند.

فخرایی در پایان گفت: شاید بتوان گفت اولین عامل نابینایی قابل پیشگیری با عنوان بیماری «گلوکوم» یا «آب سیاه» شناخته شده است که با تشخیص زودهنگام پزشک می‌توان باعث جلوگیری از تشدید این بیماری شد.