کادوی ولنتاین تهمینه میلانی + عکس

21:53 - 1399/11/27
تهمینه میلانی در تازه ترین پست اینستاگرامی خود عکسی دیدنی از کادوی ولنتاین خود را برای طرفدارانش به اشتراک گذاشت و این روز را به همه تبریک گفت که شما هم میتوانید در ادامه مطلب این پست منتشر شده توسط وی را مشاهده کنید.
کادوی ولنتاین تهمینه میلانی + عکس

بهانه برای شادی و مهر در این روزهای نه چندان مهربان و شاد کادوی من از طرف همسرم محمد حتی اگر والنتاین‌ ربطی به ما ایرانیان نداشته باشد ، بهانه خوبیست که به یکدیگر بگوییم : عزیزم ! دوستت دارم همسرم دوستت دارم دخترم !

دوستت دارم پسرم ! دوستت دارم خواهرم! دوستت دارم برادرم ! دوستت دارم دوست عزیزم! دوستت دارم و... بهانه برای شادی و مهر ، همیشه بهانه ی خوبیست. والنتاین مبارک .

من هم متقابلا برای همسرم کتاب نفیس «رباعیات خیام »، « دستهای آلوده » ژان پل سارتر ، « میرا » کریستوفر فرانک ، « فارنهایت ۴۵۱» رد بردبری را کادو گرفتم ، چون دوستش دارم

بیوگرافی تهمینه میلانی (+ تصاویر)

زاده :۱۵ شهریور ۱۳۳۹ محل تولد:تبریز زمینه فعالیت :فیلمنامه‌نویس، کارگردان، منشی صحنه، طراحی صحنه و لباس و تهیه کننده سال‌های فعالیت:از سال ۱۳۵۸ تا کنون همسر:محمد نیک بین

تهمینه میلانی در سال ۱۳۳۹ در تبریز به دنیا آمد و در دوران دبیرستان به تهران آمد و به ادامه تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۵۷ در رشته برق دانشگاه تبریز به تحصیل پرداخت و با پیروزی انقلاب و بسته شدن دانشگاه‌ها به تهران بازگشت و در رشته معماری دانشگاه علم و صنعت مشغول به تحصیل شد.با بسته شدن دانشگاه‌ها حضور در جلسات شعرخوانی، نمایش فیلم و از فعالیت‌هایی این قبیل را برگزید. در یکی از این جلسات بود که با مسعود کیمیایی آشنا شد و توانست نظر موافق او را در دستیاری وی در کارگاه آزاد فیلم جلب کند.

میلانی بسیار جوان بود که به عنوان اولین تجربه سینمائی به عنوان منشی صحنه فیلم خط قرمز برگزیده شد. با باز شدن دانشگاه‌ها در کنار کار در کارگاه آزاد فیلم به ادامه تحصیل پرداخت. او که به آرامی به کار در سینما آشنا می‌شد شروع به نوشتن فیلمنامه و کار کرد. میلانی فعالیت سینمایی را در سال ۱۳۵۸ در کارگاه آزاد فیلم در زمینه تحقیق برای فیلمنامه شروع کرد و در آنجا درباره چند فیلمنامه مانند زیر سایه تفنگ شهید اندرزگو و سرب کارهای تحقیقاتی انجام داد.

کادوی ولنتاین تهمینه میلانی + عکس15

عکس تهمینه میلانی

وی فعالیت در سینمای حرفه‌ای را سال ۱۳۶۱ به عنوان دستیار کارگردان و مدیر هماهنگی با فیلم به نمایش درنیامده خط قرمز آغاز کرد.در زمینه تدوین نیز در همان فیلم با عباس گنجوی همکاری کرد، همچنین با مشارکت ابوالحسن داودی دفتر تولید فیلم آرتا فیلم را تأسیس کرد. میلانی در سال ۶۸ اولین فیلم خود به نام بچه‌های طلاق را ساخت و جایزه بهترین فیلم اول در جشنواره فجر را کسب کرد. یک سال بعد؛ فیلم افسانه آه را ساخت و پس از موفقیت آن؛ فیلم دیگه چه خبر را در گونه سینمای کمدی ساخت.

فیلم‌شناسی

-۱۳۹۳ آتش بس ۲ (تهمینه میلانی) [کارگردان-فیلمنامه نویس] - ۱۳۸۹ یکی از ما دو نفر(با عنوان قبلی «پرَنسیپ»)) (تهمینه میلانی) - ۱۳۸۶ سوپر استار (تهمینه میلانی) [کارگردان-فیلمنامه نویس] - ۱۳۸۶ تسویه حساب (تهمینه میلانی) [کارگردان-فیلمنامه نویس] - ۱۳۸۴ آتش‌بس (تهمینه میلانی) [کارگردان-فیلمنامه نویس] - ۱۳۸۳ زن زیادی (تهمینه میلانی) [کارگردان-فیلمنامه نویس] - ۱۳۸۱ واکنش پنجم (تهمینه میلانی) [کارگردان] -۱۳۸۰ بمانی (داریوش مهرجویی) [تهیه کننده] - ۱۳۷۹ خاکستری (مهرداد میرفلاح) [فیلمنامه نویس] - ۱۳۷۹ شب‌های تهران (داریوش فرهنگ) [فیلمنامه نویس] -۱۳۷۹ نیمه پنهان (تهمینه میلانی) [کارگردان-فیلمنامه نویس-تهیه کننده] - ۱۳۷۷ دو زن (تهمینه میلانی) [کارگردان-فیلمنامه نویس] - ۱۳۷۳ کاکادو (تهمینه میلانی) [کارگردان-فیلمنامه نویس-طراح صحنه و لباس] -۱۳۷۰ دیگه چه خبر؟! (تهمینه میلانی) [کارگردان-فیلمنامه نویس-تهیه کننده] -۱۳۶۹ عشق و مرگ (محمدرضا اعلامی) [فیلمنامه نویس] - ۱۳۶۹ افسانه آه (تهمینه میلانی) [کارگردان-فیلمنامه نویس-تهیه کننده] - ۱۳۶۸ بچه‌های طلاق (تهمینه میلانی) [کارگردان-فیلمنامه نویس-طراح صحنه و لباس] - ۱۳۶۱ پیک جنگل (حسن هدایت) [منشی صحنه] - ۱۳۵۸ خط قرمز (مسعود کیمیایی) [منشی صحنه]

کادوی ولنتاین تهمینه میلانی + عکس13

عکس تهمینه میلانی و همسرش

جوایز و افتخارات

** داخلی-نامزد سیمرغ بلورین فیلم منتخب تماشاگران (واکنش پنجم)[ دوره ۲۱ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۸۱ ] -نامزد تندیس زرین بهترین کارگردانی (واکنش پنجم)[ دوره ۷ جشن خانه سینما (مسابقه) - سال ۱۳۸۲ ] -نامزد سیمرغ بلورین بهترین فیلم (بمانی)[ دوره ۲۰ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۸۰ ] -نامزد سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی (دو زن)[ دوره ۱۷ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۷۷ ] -برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه (دو زن))[ دوره ۱۷ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۷۷ ] -برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم (بچه‌های طلاق)[ دوره ۸ جشنواره فیلم فجر (فیلم‌های اول و دوم) - سال ۱۳۶۸ ]

**خارجی- ۲۰۰۳: جایزه بهترین فیلمنامه از جشنواره فیلم قاهره برای فیلم واکنش پنجم - پس از ساخت و اکران فیلم «آتش بس»، لوچیا کاپاکیونه، نویسنده کتاب «شفای کودک درون» با ارسال نامه‌ای به میلانی از او تشکر و قدردانی کرد.∗

در سال ۱۳۷۶ تهمینه میلانی فیلم دو زن را ساخت. به خاطر ساخت این فیلم، جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم فجر را به دست آورد و نامزد جایزه بهترین کارگردانی از همین جشنواره شد. وی پس از موفقیت فیلم دو زن، فیلم‌های نیمه پنهان و واکنش پنجم را با بازی نیکی کریمی، ساخت.پس از فیلم‌های سه گانه میلانی با بازی نیکی کریمی، در سال 1383 فیلم زن زیادی با بازی مریلا زارعی به نمایش درآمد.

تهمینه میلانی در سال ۱۳۸۴ بر اساس کتاب شفای کودک درون اثر لوچیا کاپاکیونه فیلم آتش بس را با بازی مهناز افشار و محمدرضا گلزار ساخت. پس از اکران فیلم نویسنده کتاب با ارسال نامه‌ای از میلانی تشکر و قدردانی کرد.

کادوی ولنتاین تهمینه میلانی + عکس2

عکس تهمینه میلانی

تهمینه میلانی ازجمله کارگردان‌های سینمای ایران است که آثار وی در سینماهای کشورهای اروپایی و امریکایی اکران و با استقبال خوبی در جشنواره‌های مختلف مواجه می‌شود.وی در سمت‌هایی همچون کارگردان، فیلمنامه نویس، منشی صحنه و دسیتار کارگردان همکاری داشته و برای وی نامزدی و جوایز بسیاری به دنبال داشته است.

ازدواج

همسرش مهندس نیک بین است ، محمد نیک بین از 16 سالگی در آمریکا زندگی می کرد که بعد از 23 سال به ایران می آید تا خانه پدریشان را ببیند که با میلانی آشنا میشود و ازدواج میکنند و در تهران ماندگار میشوند . تنها دختر او ژینا متولد 1373 است

کادوی ولنتاین تهمینه میلانی + عکس19

بیوگرافی محمد نیک بین

مهندس محمد نیک بین متولد 1332 در تهران می باشد. دارای مدرک لیسانس طراحی محیط زیست و معماری از دانشگاه کلرادو آمریکا و فوق لیسانس معماری از دانشگاه مینه سوتا آمریکا می باشد و 33 سال در ایالت های مختلف آمریکا بر روی پروژه های مختلف معماری فعالیت داشت. او در سال 1370 به ایران بازگشت و همراه همسرش شرکت آرتا بین را تاسیس کرد.

همسر تهیه کننده

همسر تهمینه میلانی که به سینما علاقه مند بود اول به عنوان سرمایه گذار وارد سینما شد و بعد به عنوان طراح صحنه و در نهایت تهیه کنندگی کارهای تهمینه میلانی را برعهده گرفت.

آشپزی

چند جور اسپاگتی ایتالیایی درست می كنم، لازانیا، چلوكباب، قورمه سبزی و هر چه دلتان بخواهد غیر از دلمه و كوفته كه مادرم زحمت آن را می كشد البته خیلی چیزها را از همسرم یاد گرفتم.

کادوی ولنتاین تهمینه میلانی + عکس3

از تبریز تا تهران

8 سال در تبریز زندگی کردند، بعد از ان به قزوین رفتند و 8 سال هم انجا سپری کردند و از 16 سالگی به همراه خانواده به تهران نقل مکان کردند و به ادامه تحصیل پرداخت

شروع فعالیت

اولین بار بعنوان منشی صحنه در فیلم خط قرمز حضور داشت در کنار آن در کارگاه های آزاد فیلم سازی حضور داشت و بعد ها شروع به نوشتن فیلمنامه کرد

اولین فیلم

اولین فیلم او بچه های طلاق جایزه بهترین فیلم اول را در جشنواره فجر برد و جایزه نقدی آن به او کمک کرد که مجدداً به همراه رضا بانکی و مهدی احمدی فیلم افسانه آه را بسازد.

کادوی ولنتاین تهمینه میلانی + عکس18

حاشیه ها

دستگیری تهمینه میلانی

وی در سال ۱۳۷۹ و پس از به نمایش درآمدن فیلم نیمه پنهان دستگیر شد. روزنامه ها چهار جرم؛«اقدام علیه امنیت ملی، محاربه با خدا، همکاری با گروههای معاند و تشویش اذهان عمومی از طریق آثارهنری» را اتهامات وی اعلام کردند،اما خود او می گوید که هیچگاه تفهیم اتهام نشد. وی ۴ روز در انفرادی و ۴ روز در بند عمومی زندان اوین به سر برد و با دخترانی آشنا شد که بعدها زندگی آن ها را در فیلمی به نام «تسویه حساب» به تصویر کشید.

آزادی از زندان

میلانی پس از ۸ روز به دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران؛ آیت الله سید علی خامنه ای و رئیس جمهور سید محمد خاتمی، از زندان آزاد شد و ۵ سال بعد تبرئه گشت.

احضار به دادسرا

او در دی ماه سال 1393 به دادسرای فرهنگ و رسانه تهران به دلیل تبلیغ علیه نظام در متن فیلمنامه شهرزاد زن هزار و یک شب احضار شد. او می گوید که کتاب فیلمنامه شهرزاد زن هزار و یک شب با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تابستان سال 93 منتشر شده بود.

حضور در مراسم تجلیل از بهروز وثوقی

روز شنبه 9 مرداد سال 1389 در سالن گیسون امفی تئاتر لس آنجلسی از بازیگر معروف ایرانی بهروز وثوقی تجلیل شد که در آن مهمانی تهمینه میلانی هم حضور داشت و عکس او منتشر شد.

سرقت ادبی

در اسفند ۱۳۸۴ دادگاه تهمینه میلانی را به اتهام سرقت ادبی از مهرنوش خرسند محکوم کرد. مهرنوش خرسند فیلمنامه نویس نسخه ای از فیلمنامۀ خود را با عنوان «بن بست» در اواخر سال ۱۳۷۸ به میلانی تحویل داده بود و میلانی از روی آن فیلمی به نام «واکنش پنجم» ساخته بود. دادگاه میلانی را به دلیل استفادۀ غیرمجاز از فیلمنامه مقصر شناخت.

کادوی ولنتاین تهمینه میلانی + عکس11

آثار هنری تهمینه میلانی

سینمایی

سال

نام فیلم

کارگردان

فیلم نامه نویس

تهیه کننده

۱۳۹۶

ملی و راه های نرفته اش

آری

آری

۱۳۹۲

آتش بس ۲

آری

آری

۱۳۸۹

یکی از ما دو نفر

(با عنوان قبلی «پرَنسیپ»)

۱۳۸۶

سوپر استار

آری

آری

۱۳۸۶

تسویه حساب

آری

آری

۱۳۸۴

آتش بس

آری

آری

۱۳۸۳

زن زیادی

آری

آری

۱۳۸۱

واکنش پنجم

آری

۱۳۸۰

بمانی

داریوش مهرجویی

آری

۱۳۷۹

خاکستری

مهرداد میرفلاح

آری

۱۳۷۹

شب های تهران

داریوش فرهنگ

آری

۱۳۷۹

نیمه پنهان

آری

آری

آری

۱۳۷۷

دو زن

آری

آری

۱۳۷۳

کاکادو

آری

آری

۱۳۷۰

دیگه چه خبر؟!

آری

آری

آری

۱۳۶۹

عشق و مرگ

محمدرضا اعلامی

آری

۱۳۶۹

افسانه آه

آری

آری

آری

۱۳۶۸

بچه های طلاق

آری

آری

طراح صحنه و لباس

 • ۱۳۷۳ کاکادو
 • ۱۳۶۸ بچه های طلاق

منشی صحنه

 • ۱۳۶۱ پیک جنگل (حسن هدایت)
 • ۱۳۵۸ خط قرمز (مسعود کیمیایی)

کادوی ولنتاین تهمینه میلانی + عکس16

جوایز و افتخارات

جشنواره های داخلی

 • ۱۳۸۷ - نامزد دریافت جوایز سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه از بیست و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر برای کارگردانی و نویسندگی سوپر استار
 • ۱۳۸۱ - نخل طلایی بهترین کارگردانی از جشنواره فیلم آبادان برای واکنش پنجم
 • ۱۳۸۰ - جایزه بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه و بهترین کارگردانی از جشنواره بین المللی فیلم آرپا برای نیمه پنهان
 • ۱۳۷۷ - سیمرغ بلورین بهترین فیلم از هفدهمین جشنواره فیلم فجر برای کارگردانی دو زن
 • ۱۳۷۷ - سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه از هفدهمین جشنواره فیلم فجر برای نویسندگی دو زن
 • ۱۳۶۸ - سیمرغ بلورین بهترین فیلم از هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر برای کارگردانی بچه های طلاق

جشنواره های خارجی

 • ۲۰۰۹ - جایزه فیلم منتخب تماشاگران از جشنواره بین المللی فیلم داکا برای سوپر استار
 • ۲۰۰۶ - برنده ۳ جایزه بهترین کارگردان، بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه از جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک برای کارگردانی و نویسندگی زن زیادی
 • ۲۰۰۵ - بهترین فیلم جشنواره فیلم لس آنجلس برای کارگردانی زن زیادی
 • ۲۰۰۳ - جایزه بزرگ جشنواره بین المللی فیلم ژنو برای کارگردانی واکنش پنجم
 • ۲۰۰۳ - جایزه بهترین فیلمنامه از بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم قاهره برای نویسندگی واکنش پنجم
 • ۲۰۰۱ - جایزه بهترین دستاورد هنری از جشنواره بین المللی فیلم قاهره برای نیمه پنهان
 • ۲۰۰۱ - جایزه بهترین فیلمنامه از جشنواره فیلم آسیا پاسیفیک برای نویسندگی نیمه پنهان
 • ۱۹۹۹ - جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره بین المللی فیلم لس آنجلس برای دو زن

نمایشگاه نقاشی و اتهام کپی برداری

در شهریور سال 97 تهمینه میلانی در گالری ایوان نمایشگاه نقاشی با عنوان فیلم هایی که نساختم را برگزار کرد. این نمایشگاه با اعتراض شدید هنرمندان حوزه تجسمی مواجه شد. بستر این اعتراضات شبکهٔ اجتماعی اینستاگرام بود که این اعتراضات به خود گالری ایوان نیز کشیده شد. یکی از موضوعاتی که در این اعتراضات به آن پرداخته شد تشابه میان تعدادی از این آثار با آثار هنرمندی به نام جنی میلیهوف مقیم کشور اسرائیل بود. این نمایشگاه در 18 شهریور به صورت موقت تعطیل شد. پس از فراگیر شدن اعتراضات به نمایشگاه خانم میلانی در گالری ایوان، موضوع شباهت آثارش به آثار خانم جنی میلیهوف در اینستاگرام فراگیر شد، تا جایی که جنی میلیهوف از توقف این نمایشگاه در پروفایل اینستاگرامش یک استوری منتشر کرد.