ویروس جدید کرونا بی رحم تر از همیشه با علائمی وخیم تر

18:54 - 1399/11/27
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران با ابراز نگرانی از کاسته شدن از حساسیت ها نسبت به رعایت پروتوکل های بهداشتی گفت ویروس جهش یافته علائم وخیم تری دارد.
کرونا انگلیسی

به نقل از ایسنا: علیرضا زالی در جلسه ستاد مبارزه با کرونا استان تهران با اشاره به سفر خود به پردیس، دماوند و فیروزکوه گفت: خوشبختانه در اجرای طرح شهید سلیمانی در سه شهرستان پردیس، دماوند و فیروزکوه پیشرفت و شتاب خوبی را مشاهده کردیم و در ابعاد حمایتی و نظارتی پیشرفت خوبی حاصل شده است. به شکلی که در اکثر شهرستان‌های استان تهران اجرای این طرح تا 75 درصد به اهداف از پیش تعیین شده رسیده است و شهرستان‌های استان تهران جایگاه بسیار خوبی به دست آورده‌اند. انجام تست‌ها و رهگیری در شهرستان‌های استان تهران از آهنگ بسیار خوبی برخوردار است.

وی افزود: در خصوص ویروس جهش یافته که با عنوان ویروس انگلیسی از آن نام برده می‌شود پیش بینی ما این است که مدتی است که این ویروس در حال چرخش است و پایین آمدن سن ابتلا نیز به همراه افزایش علائم ابتلا به وقوع پیوسته است. از ویژگی های ویروس جدید می توان به قدرت بالای انتقال و افزایش میزان مرگ و میر آن اشاره کرد.

وی ادامه داد: در روزهای ابتدای شناخت جهش ویروس اعتقاد بر این بود که در مرگ و میر تاثیری نداشته باشد اما امروز به صورت قطعی عنوان می شود که ویروس جدید کشنده‌تر است.

وی تاکید کرد: موضوع دیگری که باید مد نظر قرار گیرد. صیانت از پرسنل بهداشت و درمان است که باید نظارت های ویژه در این حوزه اعمال شود؛ چرا که ویروس جدید به دلیل سطح بالاتر آلودگی ممکن است برای پرسنل ابتدا علائم شدیدتری را به همراه داشته باشد.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر لزوم برنامه های دقیق برای بیماریابی و رهگیری گفت: تست های PCR و تست های سریع در روزهای اخیر درصد بیشتری مثبت می‌شوند که این نشان از چرخش بیماری در تهران است. لذا نیازمند رعایت بیشتر شیوه نامه های بهداشتی هستیم. البته اینکه اعلام کنیم امروز در آستانه خیز جدیدی از بیماری هستیم نیازمند تحلیل آمارهای روزهای گذشته است اما آنچه در استان خوزستان شاهد هستیم ممکن است در سایر استان ها نیز شاهد باشیم و این زنگ خطر بالقوه ای است.

وی ادامه داد: طرح شهید سلیمانی نباید کمرنگ شود. حمله به چرخه ویروس به همراه ردیابی و خنثی سازی چرخه ویروس و قرنطینه باید در این طرح با جدیت پیگیری شود.

وی تاکید کرد: تهران سطح بالایی از ترددهای درون شهری، برون شهری و برون مرزی را دارد که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد. در هفته گذشته 30 درصد خودروهای سطح کشور که تردد بین شهری داشتند با پلاک تهران بوده است. لذا مسئله چرخش ویروس در تهران بالقوه موضوع بسیار خطرناکی است.

وی در خصوص واکسیناسیون نیز گفت: امیدواریم هر چه زودتر امکان واکسیناسیون در تهران فراهم شود. سند ملی واکسیناسیون سه هفته پیش به تصویب رسیده است. به معاونین سه دانشگاه اعتقاد داریم و واکسیناسیون با عدالت و رعایت انضباط اداری انجام می شود و هیچ گونه نشتی به بیرون نخواهیم داشت.

زالی تاکید کرد: باید بدانیم ویروس جهش یافته مهاجم‌تر است. سرایت پذیری و کشندگی بیشتری دارد و بی‌رحم‌تر است. باید مراقبت منزل به منزل در طرح شهید سلیمانی با پیوست آزمایشات همراه باشد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت جدی مد نظر قرار گیرد؛ چرا که کمرنگ شدن آن آسیب‌های جدی را به همراه دارد. پیشنهادات ستاد استان تهران در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا با حضور رئیس جمهور مطرح شد، پیشنهاداتی که خلاصه نظرات اعضای ستاد کرونای استان تهران بوده است.

زالی در حاشیه این جلسه و در جمع خبرنگاران نیز گفت: تشکیل تیم های نظارتی در قالب طرح شهید سلیمانی انجام شده تا در کنار تیم‌های نظارتی نیروی انتظامی در مجموع شاهد افزایش نظارت‌ها باشیم. شهر و استان تهران از مساحت زیادی برخوردار است و جمعیت زیادی در آن ساکن است. لذا نیازمند همکاری مردم هستیم.

وی ادامه داد: گزارشات جهانی تایید می کند جهش های ویروس از مرگ و میر و کشندگی بیشتری برخوردار است و علائم بیماری نیز وخیم تر است. اما تمام گزارشات تایید می کند استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و ضد عفونی کردن دست ها همچنان در جهش های ویروس موثر است. ممکن است از این پس مرتب شاهد جهش هایی در ویروس باشیم و همچنان رعایت شیوه نامه ها از اهمیت بسزایی برخوردار است. لذا اگر ساده‌انگاری در خصوص این ویروس انجام شود روزهای سختی را پیش روی ما خواهد گذاشت. در طول سه خیز بیماری همواره ابتلا و مرگ و میر با کاهش رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در ارتباط بوده است.

وی ادامه داد: مراجعین سرپایی در قالب علائم سرپایی رشد چشمگیری نسبت به هفته قبل داشته و ظرف 24 ساعت گذشته 7500 نفر به مراکز درمانی با علائم کرونا مراجعه کردند. البته ممکن است مراجعین سرپایی ما بیشتر باشند؛ چرا که بسیاری به مطب پزشکان مراجعه می کنند. در مجموع 23 درصد رشد در بخش مراجعین سرپایی داشته‌ایم.

وی ادامه داد: اتفاق استان خوزستان می تواند سرآغازی برای سایر استان ها و تهران باشد. در اکثر استان‌ها از الگوی نسبتا همگنی در فراگیری برخوردار هستیم و تنها زمان آن متفاوت است.

زالی تاکید کرد: واکسن در دو بخش تولید داخل که تمام پلتفرم‌های لازم توسط محققین در حال انجام است در آینده نزدیک سبد متنوعی از واکسن‌ها را خواهیم داشت و در حقیقت همه پلتفرم‌های تولید واکسن را خواهیم داشت. در حال حاضر سه واکسن در فاز بالینی و تعدادی در پایان فاز حیوانی هستند. البته تولید انبوه نیاز به سرمایه‌گذاری و حمایت جدی دارد و فعلا واکسیناسیون از طریق واکسن روسی وارداتی پیگیری می‌شود.