تلاش بیهوده طارمی در شب اسفناک پورتو!

12:13 - 1399/11/26
تیم پورتو در شبی که مهدی طارمی موفق به گلزنی شد عملکرد بسیار ضعیفی از خود به نمایش گذاشت.
تلاش بیهوده طارمی در شب اسفناک پورتو!

به گزارش "ورزش سه"، "بس است" این معنای بیانیه ای بود که رییس باشگاه پورتو که به جای سرمربی این تیم در کنفرانس مطبوعاتی پس از بازی پورتو و براگا رو به خبرنگاران ایراد کرد، بدون اینکه به کسی حق پرسیدن سوال بدهد. انگیزه خواندن این بیانیه کارت قرمزی بود که به لوییس دیاز در پی برخورد با بازیکن براگا نشان داده شد.

کارت قرمزی که دیاز دریافت کرد به کارت قرمز کورونا در چند روز قبل پیوست و هر دوی اینها را بگذارید کنار مصدومیت شدید نانو در بازی با بلننس که باید یک ضربه پنالتی را برای پورتو به ارمغان می آورد. واکنش پورتو به تصمیمات داوری در سه بازی گذشته این تیم فقط همین است: "بس است"

این همان عبارتی بود که شب گذشته در بازی برابر بواویشتا روی پلاکاردی بسیار بزرگ با حروف آبی و یک علامت تعجب در انتها نوشته شده بود و روی سکوهای خالی از تماشاگر ورزشگاه دراگائو جاخوش کرده بود: "بس است!"

اکنون این عبارت نه تنها توسط چندین مدیر باشگاه پورتو از جمله پینتو دا کوستا، ویتور بایا و فرانسیسکو جی مارکز برای اعتراض به تصمیمات داوری بر علیه این تیم استفاده شده است، بلکه اکنون برای روحیه بخشیدن به تیمی که عادت به از دست دادن امتیاز، آن هم در چند هفته پیاپی، ندارد، مورد استفاده قرار گرفته بود.

البته این پلاکاردها قبل از سوت آغاز بازی از روی سکوها جمع شد چرا که پورتو می خواست هفته های بحث برانگیز قبل را پشت سر بگذارد و فصلی جدید را آغاز کند. فصل جدیدی که هدف آن کسب دوباره پیروزی بود، نه از دست دادن امتیازات بیشتر تا اسپورتینگ همچنان بخت اول قهرمانی باقی بماند!

صفحه نخست از فصل جدیدی که پورتو به دنبال رقم زدن آن بود، صف آرایی برابر آلاویشتا و جوزوالدو فریرا بود؛ سرمربی که در گذشته با پورتو سه بار قهرمان شده بود.

پورتو در این دیدار لوییس دیاز و اوریبه را نیز در ترکیب نداشت تا کونسیسائو مجبور به استفاده از جوانان این تیم در ترکیب اصلی شود.

تلاش بیهوده طارمی در شب اسفناک پورتو!12

بعد از یک نیمه اول غافلگیرکننده که با دو گل شاگردان جوزوالدو فریرا به سود بواویشتای میهمان به پایان رسید. در آغاز نیمه دوم پورتو با سه تغییر در ترکیب به زمین آمد و هدف کونسیسائو ایجاد پویایی بیشتر در جناح چپ زمین بود. پورتو از همان دقایق نخست نیمه دوم نشان داد که قصد ندارد شکست را بپذیرد و در نهایت در دقیقه 51 ضربه سر گروجیچ به طارمی رسید و طارمی با ضربه پای چپ، دروازه پورتو را گشود.

بواویشتا با تمام قدرت برای حفظ برتری خود دفاع می کرد و پورتو هدفی جز تغییر نتیجه بازی نداشت.

در دقیقه 77 بازی ویلسون مانافا جای خود را در زمین به فرانسیسکو (چیکو) کونسیسائو پسر 18 ساله سرمربی پورتو داد که برای نخستین بار برای پورتو به زمین می رفت.

در شرایطی که شاگردان سرجیو کونسیسائو سرمربی پورتو بارها و بارها به فرو ریختن دروازه حریف طلایی پوش خود نزدیک شدند، پاسی که طارمی در دقیقه 82 برای کورونا ارسال کرد موجب شد تا او را در محوطه جریمه سرنگون کنند و با اعلام ضربه پنالتی برای پورتو، اولیویرای با تجربه پنالتی را با ضربه محکم به تور دروازه رساند و نتجه را 2-2 مساوی کرد.

پورتو بیش از 10 دقیقه فرصت داشت تا مسابقه را به سود خود تمام کند، اما در شرایطی که حضور چیکو کونسیسائو فرزند سرمربی پورتو با فرارها و دریبل های عالی وی دنبال می شد، آنها دو بخت استثنایی گلزنی را از دست دادند؛ ابتدا در دقیقه 86 همکاری کونسیسائوی 18 ساله و طارمی منجر به یک پنالتی دیگر شد، اما این پنالتی با ضربه مجدد اولیویرا به تیر دروازه حریف کوبیده شد تا آه از نهاد همه برخیزد.

پورتو دست از تلاش برنداشت و یک بار دیگر چیکو با دریبل مدافعان توپی را به محوطه شش قدم بواویشتا فرستاد، که ضربه اوانیلسون پس از برخورد با پای مدافعان بواویشتا وارد دروازه این تیم شد تا گل سوم برای پورتو به ثمر برسد.

تلاش بیهوده طارمی در شب اسفناک پورتو!10

پس از ورود توپ به دروازه چیکو خود را در آغوش پدرش انداخت و هر دو از شادی اشک ریختند، صحنه ای زیبا و پر احساس که حقش نبود بیهوده باشد...

پس از اعتراض بازیکنان بواویشتا و بررسی VAR، داور اعلام کرد که توپ با دست اوانیلسون برخورد کرده و گل را مردود اعلام کرد. اشک های شادی حالا تبدیل به گریه ای از شدت غصه و ناباوری شده بودند و سرمربی پورتو مجبور بود پسر نوجوانش را دلداری دهد.

تلاش بیهوده طارمی در شب اسفناک پورتو!17

پس از گل دیشب چیکو و لحظات پر اشک و آهی که با رد گل او در چشم دوربین های تلویزیونی به نمایش در آمد، تصویری جالب از او و پدرش در شبکه های اجتماعی منتشر شده است. در این عکس سرجیو کونسیسائو، سرمربی فعلی پورتو، در سال 2004 قهرمانی پورتو در پرتغال را به همراه فرزندانش جشن گرفته است. کوچکترین پسر او، فرانسیسکو، در آن زمان یک ساله بود و در آغوش پدر قرار داشت. چیکو شب گذشته توسط پدرش برای نخستین بار در ترکیب پورتو به زمین فرستاده شد و توانست عملکرد درخشانی نیز داشته باشد. اما حیف از گل او که مردود اعلام شد. نخستین بازی چیکو برای پورتو می توانست با زدن گل پیروزی، تاریخی شود.

تلاش بیهوده طارمی در شب اسفناک پورتو!18

پورتو سومین تساوی پیاپی خود را در لیگ به دست آورد و فاصله امتیازش با اسپورتینگ صدرنشین به هفت امتیاز رسید. اگر اسپورتینگ در بازی بعدی خود پیروز شود، اختلاف امتیاز این دو در رده های اول و دوم جدول به 10 امتیاز خواهد رسید.

جوزوالدو و شاگردانش توانستند با یک نیمه اول درخشان کیفیت خود را در زمین پورتو نشان دهند و پورتو نیز بهای غفلت خود در نیمه اول پرداخت و باید خوشحال باشد که توانست با یک امتیاز از زمین بازی بیرون بیاید.

تنها کسی که مستحق این تساوی نبود، چیکو کونسیسائو بود... تنها او بود که نباید اشک های شادی‌اش به هق هقی از غم و ناباوری تبدیل می شد.