عزم جدی شهر خودرو برای شکایت از پرسپولیس

09:40 - 1399/11/26
پرسپولیس بدهی چند میلیاردی به باشگاه شهر خودرو دارد و عدم پرداخت معوقات از سوی سرخ پچوشان موجب شده است که تیم مشهدی به صورت رسمی از پرسپولیس شکایت کند.
عزم جدی شهر خودرو برای شکایت از پرسپولیس

به گزارش "ورزش سه"، محمدحسن انصاریفرد در دوره مدیرعاملی خود اقدام به انتقال یحیی گل محمدی از شهرخودرو به پرسپولیس کرد. اقدامی که با توجه به اختلاف بین این باشگاه با گابریل کالدرون و در نهایت پایان همکاری پرسپولیس با مربی آرژانتینی شکل گرفت. مدیرعامل اسبق سرخ‌ها که در آن مقطع با تصمیم خود باعث شده تا نه تنها این باشگاه مجبور به پرداخت مبلغ کامل قرارداد گابریل کالدرون شود، بلکه باشگاه را در بدهی بزرگی در خصوص قرارداد یحیی گل محمدی نیز مواجه کرده است.

در شرایطی که مشخص بود با توجه به هدایت گابریل کالدرون در یکی از بازی‌های دور برگشت (بازی برگشت مقابل پارس جنوبی) این باشگاه طبق قرارداد مکلف به پرداخت مبلغ کامل قرارداد این مربی آرژانتینی می‌شود، مدیرعامل اسبق اقدامی برای توافق با وی نکرد و در ادامه برای جایگزینی وی به سراغ یحیی گل محمدی رفت. اخذ رضایتنامه یحیی گل محمدی اما یکی از مهمترین اقدامات تیم مدیریتی انصاریفرد محسوب می‌شود که در ابتدای فصل و بعد از جدایی برانکو ایوانکوویچ، شهرخودرو و حمیداوی به هیچ وجه زیر بار آن نرفته بودند. در نهایت اما در نیم فصل و با توجه به شرایط تیم بعد از قطع همکاری با گابریل کالدرون، این باشگاه موفق شد در توافقی که برای دریافت رضایتنامه یحیی گل محمدی به عمل آمده بود، سکان هدایت تیم را به او بسپارد.

البته یک اتفاق جالب توجه پیش از توافق انصاریفرد و یحیی گل محمدی نیز شکل گرفته بود و این باشگاه در آن مقطع و بعد از شکست مقابل شهرخودرو باب مذاکره با برانکو ایوانکوویچ را نیز گشوده بود تا بار دیگر بعد از اخراج وی از الاهلی عربستان او را به ایران بازگرداند. اتفاقی که در صورت رقم خوردن آن می‌توانست مانع از شکایت مربی کروات بابت دریافت مطالباتش نیز شود اما در نهایت طرفین به جمع بندی نهایی در این زمینه نرسیده بودند تا کالدرون با ابقای خود در سمت سرمربیگری این تیم، موفق به دستیابی عنوان قهرمانی نیم فصل شود و در ادامه از کار خود کنار رفت.

با این حال دریافت چک‌های تضمین شده برای این انتقال و دریافت رضایتنامه یحیی گل محمدی اکنون به چالشی بزرگ برای باشگاه پرسپولیس تبدیل شده است. باشگاهی که طی یک سال اخیر درگیر پرونده‌های مالی بزرگی بوده که مانع از تحقق اجرای زیرساخت‌های آن شده است. پرداخت مطالبات برانکو ایوانکوویچ و دستیارانش و در ادامه پرونده ماریو بودیمیر و دستیاران گابریل کالدرون. اکنون باشگاه پرسپولیس در شرایطی از عدم وصول رای قطعی در این پرونده (پرداختی رضایتنامه یحیی گل محمدی) صحبت می‌کند که باشگاه شهرخودرو با در اختیار داشتن چک‌های تضمین شده و دولتی که در آن مقطع از غیرقانونی بودن صدور آن نیز بحث به میان آمده بود (طبق قانون ارگان دولتی قادر به صدور چک مدت‌دار نمی‌شود)، به دنبال دریافت مطالبات خود در این زمینه است.

سیدمهدی رحمتی سرمربی شهر خودرو پس از شکست تیمش مقابل فولاد ابتدا با اعتراض نسبت به نحوه مذاکره با برخی ستاره‌های تیمش گفت: فکر می‌کنم این خیلی زشت باشد مربیان دیگر با بازیکنی که با ما قرارداد دارد شبانه روز تماس می‌گیرند. بازیکنان ما 40 درصد دریافتی داشتند و بعضی دیگر 30 درصد که آن هم در قراردادشان قید شده بود؛ شده باشد آسمان را به زمین، زمین را به آسمان بدوزم از طریق مسئولان استان پول را فراهم می‌کنم. هرکس بازیکنان ما را می‌خواهد به باشگاه نامه بزند و این کار زشت را انجام ندهد. با هم صحبت می‌کنیم اگر معامله شد انجام می‌دهیم و اگر نشد که هیچ؛ ولی زشت است که شبانه‌ روز تماس بگیرند تا کارهایی را انجام دهند. الان به جز مربیگری، مربیان خط و مشی هم می‌دهند که بازیکنان چگونه قراردادشان را فسخ کنند.

باشگاه شهرخودرو به عنوان باشگاهی خصوصی و متکی بر کسب درآمدهای حال از چنین انتقالاتی، بعد از مشکلات مالی که طی مدت اخیر پشت سر گذاشته، اکنون به دنبال دریافت مطالبات مالی خود از باشگاه پرسپولیس است و مهدی رحمتی، سرمربی این تیم نیز که رابطه نزدیکی با مالک این باشگاه دارد، به صراحت از پیگیری از این موضوع برای دریافت مطالبات از باشگاه پرسپولیس خبر داد: من دیدم باشگاه پرسپولیس نامه‌ای به باشگاه شهرخودرو زده که هنوز رأی قطعی صادر نشده، نیاز به رأی نیست شما این پول را به ما بدهکار هستید و طبق قراردادی که بسته‌اند این رقم نزدیک به 16میلیارد است و ظرف امروز و فردا شکایت‌مان را به AFC ارجاع می‌دهیم و از این طریق پیگیری می‌کنیم.

هرچند طبق قوانین باشگاه شهرخودرو ابتدا باید برای پیگیری این پرونده، آن را در فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی و تعیین وضعیت دنبال کند، اما مهدی رحمتی به نکته روشنی در این قضیه اشاره کرده است و مدعی شده که این رای با توجه به قرارداد و چک‌های صادر شده کاملا مشخص و روشن است و باشگاه پرسپولیس شانسی برای برنده شده آن ندارد. با این حال شاید در صورتی که باشگاه شهرخودرو به نتیجه مطلوب و البته نزدیک در خصوص این پرونده در فدراسیون فوتبال ایران نرسد، آن را طبق ادعای مهدی رحمتی در AFC دنبال کرده و این باشگاه را با پرونده جدیدی مواجه کند. باید دید تهدید مهدی رحمتی علیه حضور یحیی گل محمدی در پرسپولیس و بدهی این باشگاه تا چه حد جدی دنبال خواهد شد و آیا باشگاه شهرخودرو قادر خواهد بود سرخ‌ها را با چالش جدیدی مواجه سازند یا خیر.

منبع ورزش 3