ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟

16:53 - 1399/11/23
پریناز ایزدیار، اولین بازیگری که به چالش سطل زباله پیوست و سپس در خصوص حمایت از کودکان زباله گرد جملاتی در شبکه اجتماعی منتشر کرد.
ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟

پریناز ایزدیار در یک چالش جدید برای شورای شهر تهران و سرفروبردن برای چند ثانیه در سطل زباله خبر ساز شد.

و مسئولینی من جمله خانم ناهید خداکرمی عضو کمیسیون بهداشت واکنش نشان داد.

در ادامه نگاهی داریم به متن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار، اولین بازیگری که با چالش او همراه شد و واکنش نشان داد و سپس واکنش مسئولین به جمله کوبنده پریناز ایزدیار در خصوص حمایت از کودکان زباله گرد!

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟12

متن چالش پریناز ایزدیار در حمایت از کودکان بدسرپرست و زباله گرد

پریناز ایزدیار اعضای شورای شهر تهران را به چالش دعوت کرد، او در اعتراض به وضعیت کودکان زباله‌گرد در نامه‌ای خطاب به اعضای شورای شهر تهران از آنها خواسته است، برای حل مساله زباله‌گردی کودکان هیچ امروزی را به فردا نسپارند.

در متن نامه پریناز ایزدیار به شورای شهر آمده است

اعضای محترم شورای شهر!

در ازدحام خبرهای سیاست‌زده و زرد این‌روزها برخی تیترها چه آسان فراموش می‌شوند؛ «کودکان زباله‌گرد بیش از 10 ساعت در روز کار می کنند»، «سهم آن‌ها از تجارت طلای کثیف، کمتر از 3 درصد است»، «شب‌ها را در گودها، کوره‌های متروکه و بدون کمترین امکانات بهداشتی سر می‌کنند» «قاچاق هدایت شده کودکان به منظور زباله‌گردی از هرات شکل می‌گیرد»

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟19

انگار مدت‌هاست در این سرزمین کودکان اولویت ندارند. کودکانی که قربانی فقر، اعتیاد و بدسرپرستی می‌شوند و بغض در گلو شکسته‌شان دیگر کمر هیچ‌کدام از ما را خم نمی‌کند.

چقدر عجیب شده‌ایم‌، چه راحت سقوط انسانیت و رنج کودکان را به تماشا نشسته‌ایم چه بی‌خیال به دیدن کودکان زباله‌گرد شهر عادت کرده‌ایم.

از ما گفتن؛ این راه که ما در پیش گرفته‌ایم رو به ترکستان و عاقبت این همه نادیده گرفتن کودکان، جامعه‌ای رو به انحطاط است.

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟14

مدیران شهری منکر استفاده از کودکان توسط پیمانکاران رسمی می‌شوند و در نبود سیستم مکانیزه دفع پسماند و نظارت دقیق، پیمانکاران در روز روشن تخلف می‌کنند و در همین روزهای تلخ به ظاهر روشن، بیش 4700 کودک زباله‌گرد در تهران استثمار می‌شوند.

آنگونه که از شواهد و قرائن پیداست، مافیایی شکل گرفته و مدیریت ناکارآمد شهری را توان مبارزه با این همه رانت و فساد نیست.

از شما اعضای محترم شورای شهر که لاجرم به رای مردم تهران، بهشتی شدید یک درخواست داریم؛ در یکی از روزهای این تابستان داغ صندلی‌های تصمیم‌گیری شهر را رها کنید، ما نیز همراه شما خواهیم آمد، فقط برای چند لحظه، چند ثانیه، سر خود را داخل یکی از سطل‌های زباله شهری بگیریم بی‌آنکه دست داخل آن کنیم. اگر طاقت آوردیم، اگر نفس کشیدیم، اگر زنده ماندیم، برویم دنبال کار و زندگی‌مان.

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟15

منتخبان گرامی مردم، وقت آزمون و خطا نیست، وقت آن است که رنج این کودکان را دریابیم و دل‌های رنجور و شکسته‌شان را تیمارداری کنیم.

ما مردم این شهر قول می‌دهیم مسئولیت شهروندی خود را به جا آورده و در تفکیک زباله از مبدا کوشا باشیم از شما نیز می‌خواهیم برای حل مساله زباله‌گردی کودکان هیچ امروزی را به فردا نسپارید و باور کنید فردا حتما دیر است.

پریناز ایزدیار / بدسرپرست تنهاتر است

حمایت آزاده صمدی از چالش پریناز ایزدیار

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟8

درد را از هر طرف که می‌خوانی درد است، درست مثل قصه پرغصه‌ی آن کودکی که صبح تا شام از سطل زباله‌ای به سطل زباله دیگر کوچ می‌کند، زیر بار نابرابری و تحقیر کمر خم کرده و از کمترین حقوق انسانی محروم مانده است.

او که بر شانه‌های نحیف و کودکانه‌اش، کوله‌بار اندوه را به دوش می‌کشد. لابه‌لای زباله‌های بازیافتی‌اش را اگر خوب بگردی آثار بی‌مسئولیتی و بی‌کفایتی برخی از ما را خواهی دید. آری چنین است؛ «خوبان در این معامله تقصیر می‌کنند»

دعوت که همیشه نباید برای مهمانی‌ باشکوه و مجلل باشد، نمی‌میریم اگر یکبار هم دل به دریا بزنیم و خود را به ضیافت غمگین کودکان بی‌پناه این شهر برسانیم.

میان خبرهای زرد و سیاست‌زده این روزها چرخیدم، هیچ مسئولی، هیچ نماینده‌ای به #چالش_سطل_زباله پویش #بدسرپرست_تنهاتر_است» و #پریناز_ایزدیار پاسخ مثبت نداد.

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟7

خیالی نیست، دیرزمانی است پذیرفته‌ایم خودمان باید به داد هم برسیم. ما که بی‌خیال این کودکان بی‌پناه نشده‌ایم، ما که به دیدن رنج #کودکان_زباله‌_گرد عادت نکرده‌ایم، ما به #Feats Challenge #چالش_سطل_زباله می‌پیوندیم تا اقرار کنیم که در فاجعه‌ی پدیده زباله‌گردی کودکان، همه مقصر و مسئولیم، تا به همشهریان خود یادآوری کنیم تفکیک زباله از مبدا چقدر می‌تواند دست استثمارگران را از سر این کودکان معصوم کوتاه کند.

ما باید به این لشکر کم سن و سال اندوه ثابت کنیم به دیدن رنج‌شان در سطح این شهر پر از دود و گوگرد عادت نکرده‌ایم و نمی‌کنیم. درست که ما نه تصمیم گیرنده‌ایم نه سیاست‌گذار، اما همدرد که می‌توانیم باشیم‌. اگر شما هم با این کودکان همدرد هستید با انتشار این پوستر به این کارزار بپیوندید/ آزاده صمدی

واکنش شورای شهر به چالش سطل زباله پریناز ایزدیار و سر فرو بردن در سطل زباله برای چند ثانیه

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟6

ناهید خداکرمی عضو کمیسیون بهداشت، سلامت و the environment محیط زیست شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان؛ در اینباره گفت:

با تمام احترامی که برای هنرمندان قائل هستم‌، ای کاش این چالش برای کسانی که شرایط امروز شهر را رقم زدند مطرح می‌شد، زیرا زباله گردی موضوع امروز نیست که اعضای شورای شهر پنجم بخواهند با اجرای چالش خانم بازیگر سر خود را داخل سطل زباله کنند.

عضو کمیسیون بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران گفت: به هر حال ما به عنوان نماینده مردم بیشتر از دیگر افراد درگیر حل مشکلات مدیریت شهری هستیم و برخی از افراد تصور می‌کنند که با دیدن کودکی درون سطل زباله می‌توان مشکل زباله گردی را در زمانی کوتاه و به سرعت حل کرد

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟3

اما از این موضوع بی اطلاع هستند که نزدیک به ۵۰ سال است سیستم جمع‌آوری زباله پایتخت به شیوه سنتی انجام می‌شود و هنوز به صورت کامل جمع آوری پسماند به صورت مکانیزه انجام نمی‌شود.

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟14

خداکرمی گفت: اعضای شورای شهر تهران به جای آن که سر خود را برای اجرای چالش خانم بازیگر درون سطل زباله کنند، طرح جامع مدیریت Waste پسماند را در دست بررسی دارند تا در صورت نهایی شدن آن شیوه مدیریت و جمع‌آوری پسماند در پایتخت پس از سال‌ها عوض شود و امیدواریم پس از اجرای طرح جامع دیگر شاهد زباله گردی در سطح پایتخت نباشیم.

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟16

وی با اشاره به ناآگاهی برخی از بازیگران از پشت پرده فساد در حوزه پسماند گفت: در حوزه پسماند مانند دیگر حوزه‌ها فساد سازمان یافته‌ای وجود دارد که این فساد ریشه دار است.

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟14

عضو کمیسیون بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران گفت: تلاش شورای شهر تهران این است که با ساماندهی و مدیریت مکانیزه پسماند دیگر شاهد زباله گردی نباشیم تا شهروندان با دیدن این صحنه‌ها رنج ببینند و منافعی که به جیب برخی از افراد از زباله گرد می‌رود به جیب شهرداری تهران بازگردد.

خداکرمی با اشاره به وظیفه هر فرد در Society جامعه گفت: هر کدام از ما وظیفه اجتماعی خود را داریم و وظیفه هنرمندان این است که برای تغییر رویکرد تلاش کنند.

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟15

وی افزود: در بحث Reduce consumption کاهش مصرف کیسه‌های پلاستیکی از تعدادی هنرمند خواستیم که به تبلیغ این رویکرد بپردازند، اما متأسفانه بسیاری از آن‌ها پاسخگوی ما نبودند و دیگر هنرمندانی که جواب دادند از ما مبالغ ۵، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومان را برای قرار دادن کلیپ کوتاهی از خود درخواست کردند.

عضو شورای شهر تهران گفت: برای تغییر رویکرد مردم حاضر هستیم تلاش و هزینه کنیم، اما ذکر این نکته ضروری است که هنرمندان ما نیز باید از ظرفیت‌های اجتماعی خود برای تغییر رویکرد‌های شهری به درستی استفاده کنند.

پریناز ایزدیار متولد هشتمین روز شهریور 1364 است دارای مدرك Graphic arts كارشناسی گرافیك. کارنامه فعالیت های هنری او به ویژه بازی در سریال شهرزاد در نقش شیرین کارنامه فعالیت او درخشان تر کرد.

زندگینامه و عکس های پریناز ایزدیار

 • نام:پریناز
 • نام خانوادگی:ایزدیار
 • تاریخ تولد:1364/6/8
 • محل تولد:بابل
 • پیشه :بازیگر
 • مدرک تحصیلی :لیسانس گرافیک

----------------------------

پریناز ایزدیار متولد 8 شهریور 1364 در بابل بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون و دارای تحصیلات لیسانس گرافیک می باشد.

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟14

عکس کودکی پریناز ایزدیار

خانوادهٔ او موافق تحصیل او در رشتهٔ بازیگری نبودند به خاطر همین در دبیرستان مجبور شد که رشتهٔ تجربی را انتخاب کند ولی سپس در دوران پیش دانشگاهی به رشتهٔ هنر تغییر رشته داد. پدر ایشان یکی از مخالف های سر سخت رشتهٔ وی بود و مایل بود که او رشتهٔ وکالت بخواند ولی برعکس مادرش خیلی مایل بود که او رشتهٔ بازیگری را ادامه دهد.

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟20

عکس پریناز ایزدیار و مادرش

در سال 1385 برای بازی در فیلم سینمایی یک مرد، یک شهر تست بازیگری داد و قبول شد. وی با ایفای نقش در تله فیلم «ماه در سایه» (1388) به کارگردانی سعید ابراهیمی فر، قدم به عرصه ی تلویزیون گذاشت. ایزدیار در تله فیلمهای زیادی بازی کرد و با کارگردان هایی همچون فرزاد موتمن، مسعود آب پرور و علیرضا امینی کار کرد. پنج کیلومتر تا بهشت، اولین سریال او بود که در ماه رمضانپخش شد.

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟3

پریناز ایزدیار و مهدی سلوکی در پنج کیلومتر تا بهشت

وی در این سریال موفقیت زیادی کسب کرد. او همچنین در فیلم ورود آقایان ممنوع در چند سکانس بازی کرد ولی نسبت به بازی در سریال پنج کیلومتر تا بهشت موفقیت چشمگیری کسب نکرد.

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟17

پریناز ایزدیار برنده سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر برای فیلم ابد و یک روز

پریناز برای بازی در فیلم ابد و ی روز موفق به دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن شد.

ابد و یک روز فیلمی به کارگردانی و نویسندگی سعید روستایی و تهیه کنندگی سعید ملکان محصول سال 1394 است. ابد و یک روز در طول نمایش مورد توجه عموم و منتقدین قرار گرفت و توانست 9 سیمرغ بلورین (6 سیمرغ در بخش اصلی، 2 سیمرغ -بهترین فیلم و بهترین کارگردانی-در بخش نگاه نو و سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران) سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر را به دست آورد.

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟16

سکانس ابد و یک روز با بازی پریناز ایزدیار و پیمان معادی

خلاصه داستان: خانواده در تدارک مراسم عروسی سمیه هستند، اما اتفاقاتی روابط خواهران و برادران را سرد می کند که در نهایت باعث ماجراهایی می شود...

فیلم شناسی پریناز ایزدیار

فیلم های سینمایی پریناز ایزدیار

 • 1398 مغز استخوان حمیدرضا قربانی
 • 1398 سه کام حبس سامان سالور
 • 1398 تفریق مانی حقیقی
 • 1397لتیان علی تیموری
 • 1397تفریق مانی حقیقی
 • 1397متری شش و نیمسعید روستایی
 • 1397سرخ پوست نیما جاویدی
 • 1396خوک مانی حقیقی
 • 1396مقیمان ناکجا شهاب حسینی
 • 1395هت تریک رامتین لوافی
 • 1395تابستان داغابراهیم ایرج زاده
 • 1395ویلایی ها منیر قیدی
 • 1394یک روز بخصوصهمایون اسعدیان
 • 1394ابد و یک روزسعید روستایی
 • 1393360 درجه سام قریبیان
 • 1393این سیب هم برای توسیروس الوند
 • 1392خط ویژه مصطفی کیایی
 • 1390ورود آقایان ممنوع رامبد جوان
 • 1389اینجا بدون من بهرام توکلی
 • 1386یک مرد، یک شهرحسن هدایت

مجموعه های تلویزیونی پریناز ایزدیار

 • شهرزاد فصل سوم(نمایش خانگی) (1397)
 • شهرزاد فصل دوم(نمایش خانگی) (1396)
 • شهرزاد (نمایش خانگی) (1394)
 • زمانه (1391)
 • مثل یک کابوس (1390)
 • پنج کیلومتر تا بهشت (1390)
 • روبیک (نمایش خانگی) (1390)

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟20

پریناز ایزدیار بازیگر فیلم های تلویزیونی و سینمایی

تله فیلم های پریناز ایزدیار

 • گور به گور
 • همان روز
 • مرخصی
 • آبی ها و خاکستر
 • ماه در سایه
 • پسر ایران
 • فال قهوه
 • دسته بازنده ها
 • استخر
 • انتهای بزرگراه
 • داشتن و نداشتن
 • مروارید

تئاتر های پریناز ایزدیار

 • یه کلیک کوچولو (1393)
 • بینوایان (1397)

جوایز پریناز ایزدیار

 • سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن سی و چهارمین دوره جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم ابد و یک روز
 • برنده جایزه بهترین بازیگر زن سینما در شانزدهمین جشنواره حافظ برای فیلم ابد و یک روز
 • برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم تابستان داغ در شانزدهمین فستیوال بین المللی داکا
 • بهترین بازیگر نقش اول زن در هجدهمین جشنواره حافظ برای فیلم ویلایی ها

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟13

پریناز ایزدیار و گلاره عباسی در جشنواره حافظ

پریناز درمورد کودکی خود میگوید:

" در دوران کودکی به شدت شیطان بودم. اغلب اوقات خرابکاری می کردم و روی در و دیوار نقاشی می کشیدم و اصولا کوچه را برای بازی انتخاب می کردم تا به خانه آوردن من، امری مشکل برای خانواده محسوب شود. چون تمام مدت، در حال حرکت بودم و به همراه برادرم فوتبال بازی می کردم. به یاد دارم، در آن زمان، مادرم اجازه نمی داد که ظهرها بیرون بروم و با بچه ها بازی کنم و من را مجبور می کرد که بخوابم، اما متاسفانه هر چه سعی می کردم، خوابم نمی برد، به همین دلیل برای آن که، آن ساعات طی شود، آن قدر از زیر در با دوستانم صحبت می کردم، تا یکی از اعضای خانواده بیدار شود و به من مجوز بیرون رفتن را بدهد "

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟20

رویا نونهالی همبازی ترانه علیدوستی و پریناز ایزدیار

عکس های جدید پریناز ایزدیار

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟19

فیلم سینمایی خط ویژه با بازی پریناز ایزدیار

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟15

پریناز ایزدیار در سکانسی از شهرزاد

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟7

هت تریک با بازی پریناز ایزدیار

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟14

نقش زیبا و بی نقص پریناز ایزدیار در فیلم ابد و یک روز

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟20

پریناز ایزدیار بازیگر فیلم تابستان داغ

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟2

پریناز ایزدیار در فیلم ابد و یک روز

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟13

پریناز ایزدیار در نقش شیرین (شهرزاد)

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟7

پریناز ایزدیار در پشت صحنه فیلم خط ویژه

ماجرای راه افتادن چالش سطل زباله پریناز ایزدیار چه بود؟5

پریناز ایزدیار در شهرزاد فصل دوم