ریش، سبیل و مو کرونا را انتقال می دهند؟

22:52 - 1399/11/18
از روزهای ابتدایی شروع کرونا همیشه این سوال مطرح بوده است که آیا داشتن ریش و سبیل یا اساسا مو می تواند موجب تشدید احتمال انتقال ویروس کرونا شود یا خیر
ریش، سبیل و مو کرونا را انتقال می دهند؟

محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گویند: بر اساس شواهد موجود، احتمال انتقال تعداد کافی ویروس برای ایجاد بیماری از طریق مو و ریش، بسیار ناچیز بوده و جای نگرانی در این مورد وجود ندارد.

ریش، سبیل و مو کرونا را انتقال می دهند؟15

بر اساس آن چه محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرده‌اند در خصوص انتقال ویروس کرونا از طریق مو یا ریش صورت، گزارشی وجود ندارد و شاید وجود روسری و شال در جلوگیری از آلوده شدن موها تاثیر داشته باشد و به عنوان یک محافظت‌کننده از آلودگی عمل کند.

ریش، سبیل و مو کرونا را انتقال می دهند؟19

    به گزارش رکنا، آن‌ها می‌گویند: در صورت شستن مرتب دست‌ها، شستن موها و ریش هر بار پس از بیرون رفتن الزامی نیست. ممکن است ویروس بتواند به مو بچسبد اما قرار داشتن روی موها به معنای بیماری‌زایی آن نیست و احتمال چنین رویدادی بسیار کم است اما در صورت نگرانی زیاد نسبت به این مسئله، می‌توان بیشتر از قبل دوش گرفت. طبق نظر محققان، اگر فاصله اجتماعی را رعایت می‌کنید، نباید نگران آلودگی ویروسی مو یا ریش خود باشید.

    احتمال انتقال کرونا از طریق مو و ریش کم است

    ریش، سبیل و مو کرونا را انتقال می دهند؟20

    به گفته‌ی این پژوهشگران، به طور کلی خطر این موضوع بسیار پایین بوده و می توان گفت جای نگرانی وجود ندارد. تنها نکته مهم، نحوه قرارگیری ماسک بر صورت آقایان به دلیل داشتن ریش است. در این شرایط، ریش باعث عدم قرارگیری مناسب ماسک بر صورت به ویژه در ماسک‌های N95 شده و کارآیی آن‌ها را کاهش می‌دهد و ماسک به خوبی روی صورت فرد ثابت نمی‌شود.

    منبع رکنا