فریادها و اعتراض تند سحر زکریا به دلیل نبود واکسن + ویدئو

14:04 - 1399/11/17
سحر زکریا، بازیگر معترض و پرطرفدار سینما و تلویزیون، با انتشار ویدیویی در شبکه‌ی مجازی به نبود واکسن در ایران واکنش داد.
سحر زکریا
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by BiAnten1 (@bianten1)

مصاحبه جالب و خواندنی با سحر زکریا

سحر زکریا بازیگر خوب سینما و تلویزیون ایران است که بیشتر کارهای وی را با مهران مدیری در نقش طنز دیده ایم و بسیاری از فیلم های دیگر. سحر زکریا یکی از بازیگرانی است که در مجموعه‌های طنز خوبی مانند پاورچین و قهوه تلخ بازی کرده است. در اینجا با سحر زکریا گفتگویی را ترتیب داده‌ایم که از نظرتان می‌گذرد.

آشپز بدی نیستم/آدم آرام و بدون تنشی هستم/با کیک‌بوکسینگ خشونت را از بدنم خارج می‌کنم!

اگر کسی سحر ذکریا را نشناسد و با او حرف بزند به طور حتم نمی‌تواند حدس بزند با بازیگری هم کلام شده است که در یک سری از بهترین کارهای تلویزیونی طنز نظیر “پاورچین” و “قهوه تلخ” بازی کرده است.

بازیگری که کارش را مثل خیلی از هم‌نسلانش با بازی در سریال “در پناه تو” دراواسط دهه هفتاد آغاز کرد.سپس توانایی خود را با بازی در نمایش‌ها و تله‌تئاترهای مختلف آزمود اما شاید از بازی در فیلم “مردی از جنس بلور” بود که دیده شد و این دیده شدن باعث شد بار دیگر به تلویزیون بازگشته و نقش‌های مختلفی در چند مجموعه بازی کرد.

بازی در نقش همسر رابین‌هود در مجموعه طنز “قطار ابدی” تا حدودی او را به شهرت رساند، اما شاید او با برنامه طنز “پاورچین” بود که هم استعدادهای نهفته بازی در نقش کمدی خود را بروز داد و هم توانست به محبوبیت دست یابد.

ظاهر جدی سحر ذکریا در مقابل با کمدین‌‌های روبه رویش مثل مهران مدیری در سریال “پاورچین” لحظات ناب کمدی موقعیت را خلق کرده است. “شب‌‌های برره”، “شوخی کردم” و “درحاشیه” از جمله کارهای تلویزیونی کارنامه بازیگری ذکریا محسوب می‌‌شوند. “زنان ونوسی مردان مریخی”، “لج و لجبازی”، “زن دوم”، “تله” و “اگه میتونی منو بگیر” از آثار شاخص کارنامه سینمایی این بازیگر بوده‌اند.

با سحر ذکریا درباره فعالیت حرفه‌ای و زندگی شخصی‌اش گفتگو کرده‌ایم.

در این سالهای اخیر توأمان در نقش‌‌های جدی مثل “آذر” سریال “میلیاردر” و یا کارهای طنز مثل “در حاشیه” بازی داشته‌اید. این تنوع کاراکتر انتخاب خودتان است یا برآمده از پیشنهادات؟

من خودم را کمدین نمی دانم. در “میلیاردر” هم نقش آذر را بازی کردم که دختر روراست و صاف و ساده ای است و جاهایی در قبال سیاهکاری و مخفی کاری شوهرش حیرت زده می‌‌شود و وجوهات انسانی دارد؛ جاهایی خیلی آرام ومنطقی است و جاهایی هم بر اثر خطای اطرافیانش واکنش‌‌های تندی از خودش بروز می‌‌دهد.

در زندگی عادی چطور آدمی هستید؟ آیا شخصیت آرامی دارید و یا اینکه دارای اقتدار و اتوریته برخی نقش‌هایتان هستید.

پاسخ به این سوالات شخصی سخت است و بهتراست دیگران درباره این ویژگی‌‌های آدم قضاوت کنند. خودم اعتقاد دارم شخصیت آرامی دارم و اهل تنش و درگیری نیستم.

به لحاظ فیزیکی همیشه بدنی مناسب و سالم داشته اید. چقدر این وجوه فیزیکی می‌‌تواند در کار بازیگر اثر گذار باشد؟

بدن یکی از ابزارهای مهم کار بازیگری است. من به تغذیه درست اهمیت می‌‌دهم و به این اصل مهم اعتقاد دارم که بازیگر نباید بدن وآمادگی جسمانی‌اش را به امان خدا رها کند.

برای بازیگر بدن یک ابزار کار موثر و کارا است و در تمام دنیا بازیگران به آمادگی جسمانی و تغذیه اهمیت خاصی می‌دهند همیشه در طول دوران كاری‌ام این مسئله را مورد توجه قرار داده‌ام که به کارم اهمیت بدهم، تغذیه درست داشته باشم، سرموقع بخوابم و مطالعه و تحقیق درباره نقش‌‌هایی که بازی می‌‌کنم داشته باشم و به هیچ وجه اهل پرخوری و استفاده از اسیدهای چرب و فست فود نیستم.

در کنارش همیشه به ورزش علاقه دارم و روزانه در حدود یک ساعت صبح‌‌ها ورزش‌های عمومی و پیاده‌روی انجام می‌‌دهم و در این سالها مدتها نیز به ورزش کینگ بوکسینگ پرداخته‌ام.

آیا پرداختن به کینگ‌بوکسینگ خشونت را در درون آدم افزایش نمی دهد؟

نه، اتفاقا باعث آرامش وتمرکزم می‌‌شود و در حین پرداختن به این ورزش، خشونت از بدن در حین تمرینات خارج می‌‌شود و بعد از خاتمه تمرینات احساس ریلکسی و آسودگی خیال می‌‌کنم.

اهل آشپزی کردن هم هستید؟

کمتر مجال آشپزی کردن را پیدا می‌‌کنم ولی مواقعی که در خانه باشم ساعتی را برای غذا پختن صرف می‌‌کنم و معتقدم آشپز بدی نیستم.

معمولا در کارهای طنز خانم‌ها جدی و غیرمنعطف به نظر می‌رسند و آقایان از خانم‌ها حرف شنوی عجیبی دارند!!!آیا این یک ایراد نیست؟

هر موقع که نقش‌‌های کمدی را بازی می‌‌کنم متوجه این نکات تکراری می‌‌شوم . زنان خانه دار یا شاغلی که کلیشه شده‌اند.

متأسفانه در کارهای کمدی و طنز برای بازیگران خانم جای کار کمتری وجود دارد و اصولا در حاشیه قرار می‌‌گیرند به همین دلیل در اغلب آیتم‌‌های طنز به زن سالاری، خاله زنک بازی خانمها و اقتدار زن در خانواده پرداخته می‌‌شود.

به چه دلیل در اغلب کارهای کمدی محور اصلی داستان مردان هستند؟

اصولا در کارهای کمدی آقایان درمتن اصلی قرار دارند و حضورجدی دارند و حضور خانم‌‌ها دارای محدویت است واغلب شوخی‌‌های جذاب برای آقایان نوشته می‌‌شود و محدودیت ما خانم‌‌ها را ندارند.

متاسفانه همچنان این مسئله وجود دارد و مردم و مخاطب عادی سینما و تلویزیون با این محدودیتها آشنا نیستند و توقعشان بالا است و مدام در کوچه و خیابان ازمن می‌‌پرسند چرا کمتردر کارهای طنز بازی می‌کنم و چرا نقشهای خانمها در مجموعه‌‌های کمدی کمرنگ‌ترازآقایان است.

اما در مجموعه‌‌هایی مثل “پاورچین” حضور زنها پررنگ تر بوده است.

این نوع مجموعه‌‌ها شخصیت کمتری نسبت به مجموعه ای مثل “درحاشیه” دارند و بنابراین فرصت ومجال بیشتری برای حضور خانم‌‌ها وجود دارد.در همان “پاورچین” کلا سه خانواده و در حدود هفت بازیگر حضور داشتند. داستان “درحاشیه” اما در یک بیمارستان شلوغ با تعداد زیادی شخصیت می‌‌گذرد بنابراین باید حق داد که این امکان فراهم نشود که زنها حضور پررنگی داشته باشند.

همکاری طولانی مدت‌تان با مهران مدیری حکایت از آن دارد که کار با مهران مدیری نسبت به کار کردن با سایر کارگردان‌‌ها برایتان اهمیت بیشتری دارد.

همیشه کار کردن با مدیری برایم اولویت دارد و بسیار لذت بخش است و بعد از بیست کار به اوج پختگی رسیده است.

همیشه درباره مهران مدیری گفته‌ام که آدم بسیارزیرکی است و بعد ازسالها تجربه سریال سازی در کارهایش با جمع کردن بازیگران محبوب و درجه یک طنز و استفاده از یک داستان جذاب کارهای خوبی می‌‌سازد و مخاطب هم کارهایش را دوست دارد.

شیوه کاری مهران مدیری به نحوی است که دست بازیگران را بازمی گذارد واز تمام ظرفیت‌‌های کاری یک بازیگر استفاده لازم را انجام می‌‌دهد و به پیشنهادات و ایده‌های بازیگران با دقت گوش می‌‌دهد ولی قبل از فیلمبرداری هربخش به بازیگران می‌‌گوید دقیقا چه چیزی را مدنظر دارد.

همیشه گفته‌اید بازیگر کمدی نیستید، آیا همچنان چنین عقیده‌ای دارید؟

جوابش سخت است و زیاد کار کمدی با روحیاتم سنخیتی ندارد و احساس می‌‌کنم در نقش‌های درام و جدی بهتر بازی می‌‌کنم.یکی از معضلات کمدی کار کردن در حاشیه قرار گرفتن خانم‌‌ها است. البته کمدی بازی کردن کار دشواری است و از عهده هر کسی بر نمی‌آید و یک کمدین می‌‌تواند به راحتی نقش جدی هم بازی کند.

نقش مهتاب سریال در “پاورچین” که یک زن نویسنده جدی و کمی عنق است هنوز از بهترین کارهای کارنامه بازیگری‌تان است.

بله، من هم‌چنین عقیده‌ای دارم و مهتاب را همچنان دوست دارم. زنی که در ظاهر دموکرات به نظر می‌رسد اما به محض اینکه چیزی برخلاف میلش می‌‌شنود عصبانی و پرخاش‌جو می‌‌شود و به همسرش گیر می‌‌دهد.

خیلی‌ها می‌گویند خندان مردم کار آسانی است.

نه، به هیچ وجهه کار آسانی نیست. به نظرم مردم در این دوره و زمانه تلخ تر و عبوس ترشده اند و این نیاز احساس می‌‌شود که کارهایی ساخته شود که جنس کمدیش تغییر پیدا کند. دیگر مردم با تو سرهم زدن بازیگران به یکدیگر نمی‌خندند. الان هنر این است که هنرمند حرفش درباره مسائل اجتماعی را به زبان مردم بگوید.

مخاطب این روزها سخت می‌‌خندد و هنرمند باید در کارش توانایی داشته باشد که در خندان مردم موفق عمل کند.

از دنیای این روزهایتان بگویید.

پیشنهادات را بررسی می‌‌کنم و اگر پیشنهاد خوبی نباشد فرصت بیشتری دارم و استراحت می‌‌کنم و به سفر می‌‌روم. شرایط کاری این دوره و زمانه چندان روبه‌راه نیست.