آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم

03:00 - 1399/11/17
“ته چین مرغ” طرز تهیه ساده اما به شدت خوشمزه ای دارد همراه ما باشید تا شما را با نکات پخت آن که شاید هرگز نمیدانستید آشنا کنیم.
ته چین مرغ

طرز تهیه ته چین مرغمجلسی

ته چین مرغ خانگی ، با رسپی های مختلفی از سوی آشپزها تهیه می شود ، این وعده غذایی ایرانی فوق العاده خوشمزه در کنار قورمه سبزیو زرشک پلو با مرغو ... در میان غذاهای رسمی و مخصوص مهمانی ها دیده می شود که یکی از موارد جالب ته چین این می باشد که با گوشت نیز می توان آن را تهیه نمود به همین جهت دارای انواع مختلفی از جمله ته چین گوشتو ته چین قارچ و همچنین ته چین آلو اسفناجو چندین نوع دیگر از این غذا می باشد.

جدول کالری مواد لازم ته چین مرغ

ماده غذایی کالری پروتئین چربی
برنج: هر100گرم 130 2.7 0.3
سینه مرغ پخته شده 180 26 9
پیاز:100گرم 40 1.10 0.10
ماست :100 گرم 61 3.47 3.25
تخم مرغ:1 عدد 71 6 5
زعفران :100گرم 310 11٫43 5٫85
کره:یک قاشق 717 0.9 81.1
زرشک:100 گرم 316 3.60 3.50
قارچ :100 گرم 22 2.18 0.34

اطلاعات اولیه دستورتهیه

  • این دستور تهیه برای 6 نفر می باشد
  • زمان مورد نیاز برای پخت این غذا 1 ساعت می باشد

مواد لازم برای ته چین مرغ خانگی

مواد لازم گفته شده در جدول زیر برای 6 نفر در نظر گرفته شده است که شما با توجه با تعداد افراد مدنظرتان می توانید حجم آن را افزایش و یا کاهش دهید.

مواد لازممقدار لازم
برنج چهار پیمانه
ماست سفت نصف پیمانه
سینه مرغ یک عدد
گلاب یک قاشق غذاخوری
خلال پسته پنجاه گرم
خلال بادام پنجاه گرم
تخم مرغ پنج عدد

زعفران دم کشیده به میزان لازم
پیاز یک عدد
روغن مایع نصف پیمانه
برگ بو چند عدد
هویج یک عدد
کرفس یک شاخه
زرشک نصف پیمانه

کره به میزان لازم

طرز تهیه ته چین مرغ خوشمزه و مجلسی

مرحله اول :ابتدا سینه مرغ را درون قابلمه ای بریزید و آن را با سه پیمانه آب روی حرارت قرار دهید. سپس یک عدد پیازو یک عدد هویج را خرد کنید و درون آب مرغ بریزید. به همراه هویجیک شاخه کرفس و چند عدد برگ بو، نمک، زرد چوبهو فلفل قرمزرا درون قابلمه حاوی سینه مرغ بیافزایید.

در ادامه ی کار ماهیتابه ای در اندازه مناسب انتخاب کنید و روی حرارت گاز قرار بدهید سپس درون آن یک قاشق غذا خوری روغن مایع و یک قاشق غذاخوری کره بریزید.با کمک گرفتن از یک کفگیر چوبی کره و روغن را روی شعله هم بزنید تا خوب حل شوند.

آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم13

مرحله دوم: در مرحله بعدی باید زرشک هایی را که از قبل خیس کرده شسته و تمیز کرده اید آبشان را با کمک گرفتن از یک آبکش بگیرید و سپس درون تابه حاوی کره و روغن بریزید و حرارت گاز را کم کنید و کمی تفت دهید تا کاملا روغن و کره به خورد زرشک هایتان برود. حواستان باشد تا زرشکها زیادی سرخ نشوند و حالت پفکی به خود نگیرند فقط در حدی که کمی خامی آن ها گرفته شده باشد.

آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم4

مرحله سوم:سپس خلال پستهو خلال بادام ها را به زرشک های تفت داده شده درون ماهیتابه اضافه کنید و هم بزنید تا با یکدیگر خوب مخلوط شوند. در ادامه این مرحله دو قاشق از زعفراندم کشیده تان را به زرشک ها و خلال ها اضافه کنید و هم بزنید تا خوش عطر و بو شود .

آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم1

مرحله چهارم :بعد از آماده سازی زرشک ها آن ها را کناری بگذارید و ماهیتابه دیگری بردارید و درون آن یک قاشق غذا خوری روغن مایع بریزید سپس مرغ های پخته شده تان را یا به حالت ریش ریش و یا به حالتی که ما در این مطلب آماده کرده ایم برش بزنید و درون ماهیتابه بریزید.اگر مرغ ها را به همان شیوه که ما به شما گفته ایم بپزید مرغ دیگر بوی زهم نخواهد داد.

آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم14

مرحله پنجم :در ادامه مرغ ها را که در تابه ریخته اید کمی تقت دهید تا مرغ کمی گرم شود سپس زعفران دم کشیده را به مرغ های درون تابه تان اضافه کنید و حدود یک دقیقه آن ها را بایکدیگر تفت دهید تا زعفران کاملا به خورد تکه های مرغ برود.

آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم1

مرحله ششم : در مرحله بعدی ظرفی نسبتا بزرگی را بردارید و یک عدد تخم مرغ کامل و چهار عدد زرده تخم مرغرا درون آن بریزید.تخم مرغ های درون ظرف را با استفاده از یک همزن خوب هم بزنید تا با یکدیگر کاملا ترکیب شوند.

آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم20

مرحله هفتم :سپس به تخم مرغ های هم زده شده 3 قاشق غذا خوری زعفران دم کرده بریزید این کار باعث می شود تا بوی زهم تخم مرغ گرفته شود.تخم مرغ ها را به کمک همزن خوب هم بزنید تا جایی که کمی رنگ تخم مرغ ها عوض شود. سپس یک قاشق چای خوری نمک را به تخم مرغ هایتان اضافه کنید و دوباره شروع به هم زدن بکنید.

آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم5

مرحله هشتم :همچنین به تخم مرغ هایتان سه قاشق غذا خوری گلابو یک پیمانه ماستسفت شده اضافه کنید و خوب هم بزنید تا یک مایه صاف و خوب بدست بیاورید مایه ته چین باید رنگ زعفرانی خوبی داشته باشد پس به همین دلیل باید در مصرف این ماده غذایی دست و دل باز باشید البته این یک کار سلیقه ای می باشد.

آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم5

مرحله نهم:زمانی که مایه ته چین رنگ دلخواه و خوبی را با اضافه کردن زعفران گرفت زمان آن است که نصف پیمانه روغنتان را به مایع ته چین اضافه کنید بعد از اضافه کردن روغن آن را با استفاده از یک همزن خوب هم بزنید تا روغن کاملا به خورد مایه ته چینتان برود.

آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم14

مرحله دهم:حال برنجی را که آبکش کرده اید را به مایه ته چینتان اضافه کنید، نکته ای که در این مرحله مهم است میزان پخت برنج های آبکش شده است .دانه های برنجتان نباید له شود به اصطلاح باید برنج هایتان را کمی زنده تر بردارید، زیرا هنگام پخت ته چین ،ماست باعث می شود تا برنج هایتان کمی نرم تر شود. در ادامه برنج هایتان را کم کم به مایع ته چین اضافه کنید و هم بزنید تا برنج ها با مایع ته چین ترکیب شود سعی کنید در تهیه این غذای خوشمزه از برنج هایی استفاده کنید که خیلی سریع له نمی شوند .

آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم12

مرحله یازدهم:تا زمانی برنج ها را به مایه تان اضافه کنید که نه خیلی سفت باشد و نه خیلی شل باشد، زیرا این باعث می شود تا آن فرم ظاهری که می خواهید را به دست نیاورید

در ادامه ظرفی که می خواهید درون آن ته چین را تهیه کنید را با کمی روغن چرب کنید سپس مایه ته چینی که آماده کرده اید را درون آن ظرف بریزید.

آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم2

مرحله دوازدهم:بعد از اینکه مایع ته چین را درون ظرف ریختید و روی آن را با قاشق صاف کردید ،مرغ ها را به هر صورتی که دوست دارید روی لایه اولیه برنج بریزید. زمانی که دارید مرغ ها را روی لایه اولیه برنج می ریزید حواستان باشد که مرغ ها نباید از دیواره های اطرف ظرف دیده شوند، پس به همین دلیل مرغ را کمی وسط تر بریزید.

آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم7

مرحله سیزدهم:بعد از اینکه مرغ ها روی لایه اولیه قرار دادید مخلوط زرشکی را که تهیه کرده اید را روی مرغ ها بریزید. مخلوط زرشک هم نیز مانند مرغ نباید از اطراف دیده بشود پس آن را نیز وسط مایع ته چینتان بریزید.

آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم3

مرحله چهاردهم :بعد از اینکه مواد میانی ته چین را درست کردید ادامه مایه برنج و ته چینتان را با آرامش روی مواد میانی بریزید و با کمک گرفتن از یک قاشق مواد را پرس کنید تا کاملا مواد میانی پوشیده شود.

آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم14

مرحله نهایی :بعد از اینکه مواد را خوب فشار دادید تا فضای خالی میان مواد باقی نماند روی ظرف را با استفاده از یک فویل کاملا بپوشانید و با کمک یک چاقو چند عدد سوراخ روی آن ایجاد کنید.

فر را روشن کنید و آن را روی درجه 380 درجه فارنهایت یا 160 درجه سانتی گراد قرار بدهید تا کمی گرم شود سپس ظرف ته چین را درون فر قرار بدهید و بگذارید تا حدود یک ساعت یا یک ساعت و نیم درون فر بماند البته باید در این بین ته چین را چک کنید تا زمانی که کف ظرف ته چین نارنجی رنگ شود. اگر مواد به رنگ نارنجی در آمد یعنی ته چین آماده است.

برای تزئین روی آن می توانید از زرشک و خلال استفاده کنید. تزئین این ته چین عالی و خوشمزه کاملا سلیقه ای می باشد.

آموزش تهیه کامل “ته چین مرغ” خوشمزه + نکات مهم18

نکات تکمیلی در مورد ته چین مرغ

  • ته چین مرغ جزو ته دیگ و ته چینمیباشد
  • زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 40دقیقه
  • و زمان پخت و انتظار آن در حدود 40دقیقه میباشد .
  • ته چین مرغ را می توانید در وعده نهار - شام - سرو کنید .
  • همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان سحری - میل کرد .
  • توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد .