توضیحات زهره سادات هاشمی درباره حضور معصومه ابتکار در برنامه سلام صبح بخیر

11:26 - 1399/11/15
زهره سادات هاشمی پیشتر اعلام کرده بود من و همکارانم امروز با کلمات بسیار زشت از سمت خانم ابتکار و همراهشان مواجه شدیم.
معصومه ابتکار

بیوگرافی زهره سادات هاشمی و همسرش

زهره سادات هاشمی متولد 1 دی ماه 1356 در مشهد مجری و گوینده رادیو – تلویزیون است

او تاریخ خوانده و فارغ التحصیل این رشته است از سال 1374 در مرکز صدا و سیمای مشهد مقدس شروع به فعالیت کرد او ابتدا بعنوان بازیگر نمایشی سپس گزارشگر و دستیار تهیه کننده و بعنوان گوینده ادامه فعالیت داد سپس بواسطه اجراهای خوب و توانایی اش به رادیو جوان دعوت شد

توضیحات زهره سادات هاشمی درباره حضور معصومه ابتکار در برنامه سلام صبح بخیر19

زهره سادات هاشمی اولین گزارشگر زن فوتبال در برنامه زنده

خانوم هاشمی بعنوان اولین زن بعد از انقلاب اسلامی در ایران به شمار می رود که گزارشگری فوتبال رو کرده است او بازی استقلال و صبا رو در رادیو جوان گزارشگری کرد او از حال و هوای خود در آن روز می گوید :

تصور این‌ که بخواهید یک مسابقه فوتبال را گزارش کنید، هیجان‌ انگیز است چه برسد به این‌ که در واقعیت این اتفاق بیفتد. این اتفاق برای من هم خیلی هیجان‌ انگیز بود. من توانسته بودم یک کار کاملا متفاوت انجام بدهم که تا پیش از این هیچ خانمی شانس انجام دادن آن را نداشته است اما باید این را هم بگویم که در آن لحظه واقعا استرس داشتم، تمام ترسم از این بود که نتوانم آنطور که باید از عهده‌ اش بر بیایم.

توضیحات زهره سادات هاشمی درباره حضور معصومه ابتکار در برنامه سلام صبح بخیر17

وقتی گزارش بازی صبا و استقلال را انجام دادم در حقیقت در عمل انجام شده قرار گرفته بودم. من باید در همان لحظه و بدون هیچ آمادگی این کار را انجام می‌دادم برای همین نفسم بند آمده بود و قلبم تند می‌ زد شاید برای من که سال‌ ها در رادیو و تلویزیون تجربه دارم گفتن این موضوع خیلی خوب نباشد، اما واقعیت این است که من ترسیده بودم ! همین که فکر می‌کردم من اولین کسی هستم که گزارش یک مسابقه فوتبال را انجام می‌دهد، استرس‌ زا بود.

توضیحات زهره سادات هاشمی درباره حضور معصومه ابتکار در برنامه سلام صبح بخیر6

ازدواج و همسرش زهره سادات هاشمی

خانوم زهره هاشمی با شهاب الدین باقری ازدواج کرده است

توضیحات زهره سادات هاشمی درباره حضور معصومه ابتکار در برنامه سلام صبح بخیر11

برنامه ها در تلویزیون و رادیو

برنامه ها در رادیو جوان :

روی خط جوانی، قرار شبانه، موج روز، ساعت ۲۵، ایستگاه ورزش و باشگاه جوان

برنامه ها در تلویزیون :

برنامه گلخانه شبکه سه، برنامه سه ستاره شبکه سه، برنامه اردیبهشت شبکه چهار، برنامه سفر بخیر شبکه سه، برنامه سه ستاره شبکه سه و برنامه رادیو هفت شبکه آموزش.

زندگی‌نامه معصومه ابتکار

معصومه ابتکار، فرزند دکتر تقی ابتکار در سال ۱۳۳۹ در تهران به دنیا آمد. ثمره ازدواج ایشان با مهندس سید محمد هاشمی دو فرزند است.

سوابق تحصیلی

تحصیلات ابتدایی و متوسطه در مدرسه بین المللی ایران زمین، ورود به دانشگاه پلی تکنیک در رشته مهندسی پتروشیمی در سال ۱۳۵۶ و تغییر رشته در سال ۱۳۶۰ به تکنولوژی پزشکی در دانشگاه شهید بهشتی، فوق لیسانس و دکترا نیز در رشته ایمنی شناسی (ایمونولوژی) از دانشگاه تربیت مدرس کسب شده است.

سوابق اجرایی

اولین مسئولیت اجرایی ایشان سردبیری کیهان انگلیسی در سال ۱۳۵۹ بود. خانم ابتکار پس از نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران در سومین کنفرانس جهانی زن در نایروبی تصمیم به راه اندازی نشریه ای تخصصی برای زنان گرفت که با عنوان فصلنامه فرزانه به عنوان اولین نشریه مطالعات و تحقیقات مسایل زنان به دو زبان فارسی و انگلیسی راه اندازی شد . همچنین در سال ۱۳۷۲ به همراه جمعی از بانوان اقدام به تاسیس مرکز مطالعات و تحقیقات مسایل زنان کرد.

ابتکار در آستانه برگزاری چهارمین کنفرانس جهانی زن در سال ۱۳۷۴ مسئولیت دفتر هماهنگی سازمان های غیر دولتی زنان و نیز نایب رییسی کمیته ملی این کنفرانس را عهده دار شد. او یک سال بعد و در سال ۱۳۷۵ با تشکیل شبکه سازمان های غیر دولتی زنان در ایران به عنوان رییس این شبکه انتخاب شد.

ایشان اولین زن در جمهوری اسلامی ایران است که به هیئت دولت راه یافت و طی سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ در سمت معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست انجام وظیفه کرد. در عین حال دکتر ابتکار به تدریس در دانشگاه تربیت مدرس مشغول بوده و هم اکنون دانشیار گروه ایمونولوژی دانشکده علوم پزشکی این دانشگاه است.

مرکز صلح و محیط زیست به عنوان یک سازمان غیر دولتی در نیمه دوم سال ۱۳۸۴ به پیشنهاد و تلاش وی برای تبادل نظر و گفت و گو پیرامون مسایل محیط زیست و صلح در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی و برقراری ارتباط با علاقمندان و متخصصان محیط زیست تاسیس شد.

دکتر ابتکار در سال ۱۳۸۴ به دلیل تلاش هایش در مقام ریاست سازمان حفاظت محیط زیست ایران طی دولت های هفتم و هشتم و نقشی که برای بهبود همکاری های منطقه ای و جهانی داشت، به عنوان یکی از هفت «قهرمان زمین» سال ۲۰۰۶ سازمان ملل متحد انتخاب شد.

در سال ۱۳۹۲ بنیاد جهانی انرژی (EnergyGlobe) معصومه ابتکار را به عنوان بانون محیط زیست جهان معرفی کرده و جایزه معنوی یک عمر دستاورد را به دلیل «تعهد و احساس مسئولیت در قبال حفظ کرده زمین» به وی اعطاء کرد.

در سال ۱۳۹۳ طی مراسمی در شهرداری رم جایزه "مینروا" ایتالیا به خاطر دستاوردهای علمی و به عنوان زنی موفق در عرصه سیاسی به معصومه ابتکار اعطاء شد. این جایزه در رده بندی های هنر، اطلاع رسانی، نوآوری و مدیریت سیاسی برای زنان و متعلق به بنیاد غیر دولتی مامولتی است که از سال ۲۰۰۹ به نام خانم مامولتی مینروا روزنامه نگار و فعال اجتماعی آن کشور فعالیت می کند.

در اردیبهشت ۱۳۹۵ نیز دکتر معصومه ابتکار از سوی دانشگاه مطالعات خارجی هانکوک کره جنوبی به دریافت دکترای افتخاری علوم سیاسی این دانشگاه نائل آمد. رییس دانشگاه هانکوک اعلام کرد علت این تلاش های صورت گرفته توسط ایشان برای تقویت همکاری ها در زمینه صلح جهانی و حفظ محیط زیست بوده است.

معصومه ابتکار همچنین عضو چندین نهاد علمی و اجتماعی از جمله آکادمی علوم زنان برای جهان سوم – عضو هیات موسس و امنای موسسه مطالعات و تحقیقات زنان- عضو هیات امنای موسسه گفت و گوی تمدن ها – عضو هیات امنای بنیاد زینب کبری- عضو شورای دستور کار جهانی گفت و گوی اسلام و غرب مجمع جهانی اقتصاد است.

ایشان در سال ۱۳۸۵ از سوی مردم تهران به عضویت سومین دوره شورای اسلامی شهر تهران برگزیده شد. وی برای نخستین بار کمیته محیط زیست در این شورا را با حدود ۲۰ کارگروه تخصصی به راه انداخت و مسئولیت آن را بر گرفت شد. این کمیته توانست ۳۸ مصوبه محیط زیستی را به صحن علنی ارایه و به تصویب برساند. همچنین در ۵۰ مصوبه ای که از طریق کمیسیون های مختلف شورا به تصویب رسید ملاحظات زیست محیطی را اعمال کند.

تالیفات

روایت معصومه ابتکار از وقایع درون سفارت تسخیر شده آمریکا در تهران تنها کتابی است که از این ماجرا توسط طرف ایرانی به زبان انگلیسی نگارش یافته و توسط انتشارات تالون بوکز در کانادا با عنوان Takeover in Tehran منتشر شده است. این کتاب به زبان فارسی و عربی نیز ترجمه و به ترتیب با اسامی "تسخیر " و " صراع فی طهران " در تهران و بیروت به چاپ رسیده است. انتشار این کتاب به سه زبان در سال های ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰ صورت گرفت.

کتاب " خوشه های شهریور " دومین کتاب وی ، حاوی وقایع و اتفاقات کشور طی سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ بوده که به ویژه به روندهای زیست محیطی و سیاسی طی آن دوران اشاره دارد. این کتاب در سال ۱۳۸۸ منتشر شده است.

کتاب "صلح و اخلاقیات طبیعی " نیز به زبان انگلیسی و با عنوان " Natural Peace& Ethics " مجموعه مقالات و سخنرانی های وی در مورد محیط زیست و صلح انتشار یافته است.

از دکتر معصومه ابتکار ۶۰ مقاله علمی ISI در سایت Scopus قابل مشاهده است.

دکتر معصومه ابتکار شهریور ۱۳۹۲ از سوی دکتر روحانی به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست منصوب شد و با آغاز به کار دولت دوازدهم ایشان به عنوان معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به همکاری با دولت ادامه دادند.

متن حکم سرکارخانم معصومه ابتکار به شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم

سرکارخانم معصومه ابتکار

نظر به مراتب تعهد، سوابق علمی و تجربیات مدیریتی ،به موجب این حکم شما را به عنوان معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست برمی گزینم. امید است با عنایت الهی و همکاری نخبگان علمی و همه دستگاه های ذیربط، در خدمت به ملت شریف ایران و نظام جمهوری اسلامی با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در جهت خدمت به اسلام و ملت شریف ایران موفق باشید.